sa tak vzdialila historickému maximum 75,35, ktoré vytvorila 21. apríla.
Uvoľnenie priniesla nečakane ústretová reakcia iránskych predstaviteľov na plán, ktorý minulý piatok pripravilo päť stálych členov BR OSN a Nemecko. Iránci ho tvrdošijne označujú za „európsky" aj napriek tomu, že Európania ho skoncipovali spolu s USA, Ruskom a Čínou. Detaily rezolúcie verejnosť ešte stále nepozná. Podľa denníka New York Times ponúka medzinárodné spoločenstvo Iránu za ukončenie obohacovania uránu viacero zaujímavých výhod: ľahkovodný reaktor do jadrovej elektrárne, ľahko obohatené palivo z Ruska, náhradné diely do lietadiel Boeing, americké poľnohospodárske technológie a dokonca aj obnovenie členstva v Svetovej obchodnej organizácii (WTO). Čo z toho má ropa? Ak ajatolláhovia ukážu ochotu dohodnúť sa, odvrátia hrozbu uvalenia sankcií na druhého najväčšieho exportéra kartelu OPEC.
Zajtra bude zverejnená správa o stave amerických zásob, ktorá by mala povzbudiť pokles cien. Prečo? Ak sa potvrdia očakávania investorov, správa ukáže piaty nárast rezerv benzínu za sebou. Dva týždne po začiatku motoristickej sezóny by to mohol byť impulz, ktorý trh schladí a vráti cenu ropy bližšie k „sedemdesiatke".
Ropa v pondelok profitovala aj z oslabenia kurzu dolára. Voči euru klesol na ročné minimum 1,2980. Pri poklese hodnoty dolára sa predajcom znižujú reálne zisky, čo zvýhodňuje kupcov, ktorí majú inú ako americkú menu. Tento fakt tlačí na vzostup cien aj u ostatných komodít, v utorok sa však vďaka upokojeniu iránskej krízy obchodovali všetky komodity hlboko v červených číslach. Zlato stratilo všetky zisky, ktoré si pripísalo v uplynulých dvoch dňoch. Augustový kontrakt testoval úroveň 630 dolárov za uncu. Striebro, meď a paládium postrácali takmer 4 percentá ...
Autor: FIMEX Capital o.c.p., a.s.