ropy na americkom trhu na úrovni 50 USD až 55 USD za barel. Minister tak zmiernil obavy trhu, že OPEC by mohol znížiť kvótu na produkciu ropy, čo by malo pravdepodobne vplyv na ďalší rast cien čierneho zlata, ktoré za posledné tri roky zdraželo až o 40 USD za barel. Niektorí členovia kartelu vrátane najväčšieho svetového producenta ropy Saudskej Arábie totiž považujú svetové trhy za presýtené dodávkami, čím vzbudzujú očakávania, že OPEC na svojom najbližšom zasadaní v septembri zníži produkčnú kvótu v prípade poklesu cien.
OPEC v súčasnosti ťaží ropu na úrovni 25-ročného maxima, ťažba kartelu, ktorý zodpovedá približne za tretinu svetových dodávok, dosiahla v máji 29,8 mil. barel denne. Niektorí členovia OPEC sa obávajú, že vysoké ceny ropy budú mať negatívny vplyv na globálny ekonomický rast, čo môže v konečnom dôsledku viesť k poklesu dopytu po rope.
Júlové dodávky americkej ľahkej ropy dosiahli v apríli rekordných 75,35 USD/barel, odvtedy poklesli až na úroveň 68,56 USD/barel, zaznamenanú v utorok. Ceny ropy sa však v porovnaní so začiatkom tohto roka obchodujú o približne 13 % vyššie. Ceny podľa al-Attiyaha neutvára tradičný model dopytu a ponuky, keďže ropy je na trhu dosť, ale skôr obavy z krízy okolo iránskeho jadrového programu a nepokojov v Iraku, nedostatočné kapacity na rafináciu či prudký nárast dopytu.
© 2006, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.