50-dňového pohyblivého priemeru 71,10. Po jeho prerazení by sa rope uvoľnila cesta k úrovniam okolo 72,50 dolárov za barel.
Čo spôsobilo tento mierny nárast? Veď ešte v stredu popoludní sa ropa nachádzala pod 69-tkou. Nákupy vyprovokovala opätovná neschopnosť preraziť úroveň 68,80 a fundamentálne správy z USA. Americké zásoby benzínu sa minulý týždeň zvýšili o 300 000 barelov, pričom trh očakával vzostup až o 1,5 mil. barelov. Zásoby stúpli o túto prakticky zanedbateľnú úroveň napriek tomu, že rafinérie zvýšili výkonnosť na 93 percent, čo je najviac od hurikánu Katrina v auguste 2005. Ropu tlačí hore aj vysoký import ropy do USA. Minulý týždeň sa do Spojených štátov denne priviezlo 11 mil. barelov (13 percent celosvetovej produkcie), čo je takisto najviac od leta minulého roku.
Olej do ohňa prilial aj iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád vyhlásením, že „sa pokúsi pripraviť odpoveď na ponuku Bezpečnostnej rady OSN do polovice augusta". Američania to okamžite označili za naťahovanie času a skúšanie trpezlivosti OSN. Ponuku, ktorá od Iránu požaduje ukončenie obohacovania uránu výmenou za balík energetických, obchodných a politických výhod, Teherán študuje od 6. júna ...