V úvode tohto týždňa sme vyslovili predpoklad o poklese cien benzínu na Slovenských čerpacích staniciach v článku "Predpoveď vývoja cien PHM na tento týždeň". Odôvodňovali sme to vývojom cien pohonných hmôt na burze v Rotterdame (ktorá je smerodajná pre vývoj cien PHM na Slovensku). No nič sa dodnes neudialo - ani pokles, ani rast. Prečo?
Ceny palív na svetových trhoch síce klesali, no proti prípadnému zlacneniu pohonných hmôt na Slovensku "zahral" kurz koruny, ktorý sa voči doláru oslabil. A to spôsobilo, že aje keď minulý týždeň ceny benzínov na burze v Rotterdame výrazne klesli (ceny nafty klesli mierne), koruna sa oslabila a tak v korunách klesli ceny benzínov na burze v Rotterdame nepatrne, ceny nafty dokonca mierne vzrástli. Zmeny však neboli dosť výrazné (v korunách) na to, aby sa to prejavilo aj na čerpacích staniciach na Slovensku.
K článku sme pripojili aj grafy, kde si môžete pozrieť, ako sa vyvýjali týždňové priemery cien palív od konca januára tohto roka. Červená línia znázorňuje vývoj týždňových priemerných cien palív vytvorených zo zdrojov portálu Natankuj. Žltá čiara zobrazuje vývoj týždňových cien palív na burze v Rotterdame v amerických centoch za galón (zo zdrojov Energy Information Administration) a modrá podobne ako žltá, lenže v korunách za liter, pričom prepočet z americkej meny do našej bol zrealizovaný vždy s týždňovým priemerom kurzov USD/SKK zo zdrojov NBS z toho istého týždňa, z ktorého pochádzajú týždňové priemerné ceny PHM.
Čo bolo, bolo, poďme sa pozrieť do blízkej budúcnosti. Nepríjemné je, že tento týždeň ceny benzínov na burze v Rotterdame rástli, zároveň koruna oslabovala. Nemusí to však ešte nič znamenať, keďže väčšinu týždňa sa ceny benzínov na spomínanej burze nachádzali pod 700 dolárov za tonu. Cena nafty poklesla, ale treba brať do úvahy kurz koruny, ktorý by mal zneutralizovať rotterdamský vplyv na Slovensko. Predpokladaný vývoj cien PHM na Slovensku je teda nejasný. V úvode budúceho týždňa sa Vám pokúsime priniesť presnejší odhad.