Zdražovanie pohonných hmôt na Slovensku máme potvrdené! Podľa našich zistení, tradične, ako prvé zdraželi čerpacie stanice Slovnaft, kde ceny benzínu stúpli o 0.60 až 0.70 Sk/liter a ceny nafty o 0.40 až 0.50 Sk/liter. Ďalšie čerpacie stanice sa pravdepodobne čoskoro pridajú k zvyšovaniu cien PHM.
Je to pravdepodobne dôsledok toho, že ceny pohonných hmôt na svetových burzách kontinuálne rastú už od minulého týždňa, A aj keď minulotýždňové priemerné týždňové ceny na burze v Rotterdame (ktoré sú smerodajné pre cenotvorbu PHM na Slovensku) v dolároch za tonu klesli, a v prepočte v korunách za liter, možno povedať, stagnujú už štyry týždne, priemery cien PHM v Rotterdame za tento týždeň sú vyrazne vyššie - v korunách za liter je benzín drahší (oproti minulému týždňu) približne o 0.80 Sk/liter a nafta približne o 0.30 Sk/liter.
Zaujímavé je pozrieť sa na vývoj cien palív od augusta minulého roku. Vtedy dosiahli ceny PHM na burze v Rotterdame rekordné hodnoty aj v dolároch za tonu, aj v korunách za liter. Platí to tak pre denné hodnoty ako aj týždňové priemery. Dnes sa ceny benzínov a nafty v dolároch za tonu približujú minuloročným rekordom, čo však neplatí pre tie isté ceny v korunách za liter (keďže odvtedy koruna výrazne spevnila oproti doláru). Napriek tomu, ceny pohonných hmôt na Slovensku pravdpodobne prekonajú minuloročné rekordy aj pri benzínoch a dokonca aj pri nafte.
K článku pripájame grafy: ako sa vyvíjali týždňové priemery cien palív od augusta minulého roka po tento týždeň vrátane. Červená línia znázorňuje vývoj týždňových priemerných cien palív vytvorených zo zdrojov portálu Natankuj. Žltá čiara zobrazuje vývoj týždňových cien palív na burze v Rotterdame v amerických centoch za galón (zo zdrojov Energy Information Administration) a modrá podobne ako žltá, lenže v korunách za liter, pričom prepočet z americkej meny do našej bol zrealizovaný vždy s týždňovým priemerom kurzov USD/SKK zo zdrojov NBS z toho istého týždňa, z ktorého pochádzajú týždňové priemerné ceny PHM.