letného času.
Štandardne sa aj dnes obchoduje s londýnskou ropou Brent. Na trhu však výrazne cítiť absenciu amerických hráčov. Od začiatku týždňa je obchodná aktivita na nezvyčajne nízkej úrovni a cena augustového kontraktu sa pohybuje v úzkom pásme od 73 do 74 dolárov za barel. Investori však s obavami sledujú dianie v Iráne. „Ak do 12. júla Teherán neprijme ponuku, ktorú mu adresovala Bezpečnostná rada OSN, štvrtý najväčší producent ropy na svete bude čeliť sankciám OSN," citovala spoločnosť Bloomberg nemenovaného západného diplomata. Irán zareagoval okamžite a svojsky. „Plán študujeme a zvažujeme. Odpoveď pripravíme do 22. augusta," vyhlásil hlavný iránsky vyjednávač Ali Larijáni.
Spolu s rastúcim dopytom po benzíne v USA, razantným rastom amerického hospodárstva (v 1. štvrťroku HDP najväčšej svetovej ekonomiky stúplo o 5,6 percent) a obavám z hurikánov to tlačí cenu ropy čoraz bližšie k historickým maximám. Ropa Brent bola najdrahšia 2. mája, keď sa cena vyšplhala na 74,97 dolárov za barel. Americká ropa Light Sweet dosiahla maximum 21. apríla - 75,35 USD/barel.
Naopak, „medveďov" podporila správa z Iraku, kde sa podarilo obnoviť transport ropy zo severu krajiny do tureckého prístavu Ceyhan. Ropovod, ktorým denne pretečie 800.000 barelov čierneho zlata z okolia mesta Kirkúk, bol odstavený po víkendových technických problémoch a sabotážach.