história si bude pamätať iba obchody realizované na hlavnom trhu. Do 18:30 SELČ sa potom čierne zlato oslabilo až na 74,50. Korekciu spôsobilo vyberanie ziskov z dlhých pozícií, ku ktorému v závere týždňa pristúpili komoditné fondy. Po technickej stránke je ropa nastavená na ďalší rast. O obrátke trendu bude možné hovoriť najskôr po návrate pod hranicu 73 dolárov za barel.
Presvedčivým dôkazom vnútornej sily tohto trhu je fakt, že ani po "medvedej" správe o stave zásob v USA nepredviedli energie výraznejšiu korekciu. Napriek problémom dvoch rafinérií v Louisiane (spolu predstavujú 4,4 percent celkových amerických rafinérskych kapacít) a rušnému víkendu pred Dňom nezávislosti sa zásoby benzínu zvýšili. Na niekoľko minút to trh prekvapilo a ropa klesla, ale vzápätí sa na parket vrátili nákupcovia a cena sa vrátila nad 75 dolárov za barel. Ako podporné správy pôsobia obavy z iránskej odpovede na ponuku OSN (Teherán študuje balík výhod, ktorý medzinárodné spoločenstvo ponúka výmenou za ukončenie obohacovania uránu, už od 5. júna. Bezpečnostná rada OSN to považuje za hranie na čas) a severokórejské testy rakiet dlhého doletu.
Kartel OPEC sa snaží rast cien schladiť vyššou produkciou čierneho zlata. V júni zvýšilo 11 krajín kartelu dennú ťažbu o 0,6 percent na 29,82 mil. barelov.
Autor: FIMEX Capital o.c.p., a.s.