1,3 mil. barelov. Cena najaktívnejšieho augustového kontraktu sa v prvých minútach po zverejnení správy dostala až na 74,85 dolárov za barel. Lenže onedlho nastúpili na trh predajcovia a vrátili ropu do červených čísiel pod hranicu 74 dolárov za barel. Ako je to možné?
Pokles zásob ropy bol totiž spôsobený znížením importov do USA. V priebehu minulého týždňa sa dovoz znížil o 920.000 barelov na 9,6 mil. barelov denne. Pod ten sa podpísali oslavy Dňa nezávislosti a voľné dni v amerických prístavoch. Keby dovoz ostal na rovnakej úrovni, zásoby ropy by mierne stúpli, a to si investori dobre všimli. „Medveďov" navyše paradoxne podporil aj údaj o poklese zásob benzínu. Hoci rezervy tejto strategickej komodity klesli o 400.000 barelov, stalo sa tak pri podstatne nižšej výkonnosti rafinérií (ich vyťaženosť sa znížila z 93,1 na 90,5 percent). Aj tú spôsobil štvordňový víkend pred Dňom nezávislosti. Opäť - ak by rafinérie pracovali v normálnom režime, trh americký by bol zaplavený benzínom. A to aj napriek tomu, že dopyt sa medziročne zvýšil o 1,7 percent...
Ako tradične - situáciu komplikujú kontra-správy. Ropných „býkov" podporil čerstvý odhad Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) o produkcii a spotrebe ropy vo svete. Podľa IEA stúpne dopyt po čiernom zlate v tomto roku o 1,8 percent na 86,4 mil. barelov. Aj napriek očakávanému rastu cien.
Najsilnejším dojmom pôsobia na investorov čísla z Číny. Import ázijského tigra v prvom polroku stúpol o 16 percent a dosiahol 3 mil. barelov denne. Pre porovnanie - Spojené štáty denne dovážajú približne 11 mil. barelov ropy. Neustálou hrozbou v pozadí je vývoj diania okolo iránskeho jadrového programu. Prezident Ahmadínedžád vyhlásil, že jeho krajina sa nevzdá práva na pokračovanie jadrového výskumu. Ukončenie obohacovania uránu je podmienkou na urovnanie napätých vzťahov medzi Teheránom a Organizáciou spojených národov.
Autor: FIMEX Capital o.c.p., a.s.