Historický rekord prekonala aj londýnsky Brent. Momentálne najaktívnejší septembrový kontrakt tejto komodity sa do 18:00 SELČ obchodoval pri cene 76,69 dolárov za barel.
Pokles amerických zásob ropy o 6 mil. barelov bol v tomto prípade tou menej podstatnou správou. Kľúčovou príčinou štvrtkového masívneho nárastu (+1,5 percent) bol útok na ropovody spoločnosti Agip v Nigérii (denná strata produkcie dosiahne podľa prvých neoficiálnych odhadov 120.000 barelov) a napätie na Blízkom Východe.
Izraelská armáda po únose dvoch svojich vojakov libanonským hnutím Hizballáh zahájila ofenzívu v južnom Libanone. Vojnové lode židovského štátu prenikli do výsostných vôd severného suseda a totálne zablokovali prístavy. Do pohybu sa dalo aj letectvo a pozemná armáda. Spojené štáty sa v tomto spore postavili na izraelskú stranu, keď obvinili Sýriu a Irán z podpory teroristickej organizácie Hizballáh. Blízky Východ stojí na prahu vojny, čo znižuje šance na dohodu OSN s Iránom. Geografická blízkosť štátov bohatých na ropu znervózňuje aj obchodníkov s energiami. Prípadný väčší konflikt moslimských štátov s Izraelom by mohol spôsobiť katastrofálny rast cien ropy.
Nemenej problematická je situácia v Nigérii. Po útokoch rebelov delte rieky Niger sa denná produkcia od februára znížila o 0,5 mil. barelov. Po prerušení ropovodu výpadok stúpne na 631.000 barelov denne. Nigéria bola v apríli napriek tomu piatym najväčším dovozcom do USA. Ropa z Guinejského zálivu je vďaka nízkemu obsahu síry veľmi kvalitná. Najbližšími technickými hranicami pre augustovú ropu sú v tejto chvíli úrovne 77 a 80 dolárov za barel.
Autor: FIMEX Capital o.c.p., a.s.