Cena ropy sa po pondelkovom páde o takmer 2 doláre za barel v utorok mierne zvýšila. Americká ropa s augustovým termínom dodania, s ktorou sa obchodovanie končí vo štvrtok, sa do 19:10 SELČ posilnila o 0,3 percent na úroveň 75,55 dolárov za barel.
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Popoludní cena vyletela ešte o dolár vyššie, ale tento nástup sa čiernemu zlatu nepodarilo udržať a nasledoval výpredaj. Každé priblíženie ceny k hranici 75 dolárov za barel zatiaľ vyprovokovalo nástup nákupcov. Pod túto dôležitú psychologickú, ale aj technickú hranicu ropu nepúšťajú špekulatívne nákupy.
Dianie na Blízkom Východe podporuje ďalší pokles cien. Izrael prejavil ochotu na výmenu zajatcov s oficiálnou libanonskou vládou. Vojská židovského štátu sú údajne pripravené stiahnuť sa naspäť na svoje územie, ak sa na hranice dostaví regulárna libanonská armáda, ktorá bude držať pod kontrolou teroristické hnutie Hizballáh. Kartel OPEC včera zverejnil čerstvý odhad spotreby ropy vo svete. Dopyt po čiernom zlate nestúpne tak, ako signalizovali posledné odhady kartelu, ale aj amerického ministerstva energetiky. To naznačuje, že vysoká cena už spôsobuje pokles záujmu o ropu.
Podporu „býkom" vliala dnešná informácia o hospodárskom raste Číny. V druhom štvrťroku sa čínske HDP medziročne zvýšilo o 11,3 percent. To je najrýchlejšie tempo rastu od roku 1994, keď bola čínska ekonomika na zhruba štvrtinovej úrovni v porovnaní s dneškom. Tržby v maloobchode s ropnými derivátmi (pohonné látky) stúpli v 1. štvrťroku o 38 percent. Dynamický rast ázijského tigra signalizuje, že dopyt po rope z tejto časti sveta rozhodne neklesne.