Zástupcovia spoločnosti Slovnaft a.s. a Envien, a.s. podpísali v stredu zmluvu o výstavbe spoločného podniku v Leopoldove na výrobu biozložky do motorovej nafty (MERO). Spoločný podnik pod názvom Meroco a.s., v ktorom bude mať rafinéria štvrtinový
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
podiel, má mať ročnú kapacitu 100 tis. ton MERO. Z tohto objemu bude firma 60 až 70 tis. ton dodávať priamo Slovnaftu. Celkové náklady na túto "brown-field" investíciu predstavujú približne 30 mil. Eur.
Výrobu bionafty pre export začal Slovnaft na jeseň minulého roka. Ako uviedol riaditeľ spoločnosti Slovnaft pre Rafinériu a marketing Juraj Vozárik, na slovenský trh uvedie rafinéria tento produkt v polovici septembra tohto roka. Benzín s biozložkou plánuje na Slovensku predávať približne od novembra. Podľa vládou schváleného nariadenia by do konca tohto roka mali výrobcovia a predajcovia ponúkať v pohonných látkach určených na dopravné účely minimálne 2 % biopalív. Dvojpercentná referenčná hodnota vypočítaná z energetického obsahu celkového množstva pohonných hmôt uvedených na trh by sa v roku 2010 mala podľa požiadaviek Európskej únie zvýšiť až na 5,75 %. V súčasnosti 65 % potreby MERO pokrýva Slovnaft z dovozu. Ako dodal Vozárik, po výstavbe závodu bude väčšina MERO pre Slovnaft z domácej produkcie. Spoločný podnik bude mať základné imanie 4,5 mil. eur a rafinéria bude mať na ňom 25-percentný podiel + 1 akcia.
Biopalivá na Slovensku vláda podporila úľavou na spotrebnej dani. Vzhľadom na stanovený podiel biozložky v palivách však rozhodujúci vplyv na cenu pre spotrebiteľov bude mať podľa Slovnaftu aj naďalej vývoj cien ropy na svetových trhoch. K tomu sa navyše pridá aj vývoj cien biozložiek, ktorý je podľa Vozárika nezávislý od kotácií cien nafty a benzínu. Na margo snahy vlády o zníženie konečných cien benzínu a nafty Vozárik poznamenal, že v utorok sa uskutočnilo rokovanie zástupcov rafinérie s predstaviteľmi rezortu hospodárstva. "Jednotlivé návrhy sú veľmi konkrétne z jednej aj z druhej strany," uviedol s tým, že bližšie ich nebude konkretizovať až dovtedy, kým sa neuzavrie dohoda. Ďalšie rokovanie by sa malo uskutočniť v pondelok.
Spoločnosť Envien, a.s., ktorá patrí pod výrobcu liehu Slovenské liehovary a likérky, a.s., uspela v medzinárodnom tendri skupiny MOL na dodávky biozložky pre výrobu nafty. Ako uviedol predseda predstavenstva spoločnosti Envien Robert Spišák, v závode v Leopoldove sa priamo vytvorí vyše 30 pracovných miest. Ďalších pracovné miesta by mali podľa Spišáka vzniknúť nepriamo u dodávateľov. "Závod bude pre svoju produkciu potrebovať približne 300 tis. ton repkového semena ročne," uviedol. Meroco má podľa neho záujem prioritne spolupracovať so slovenskými poľnohospodármi, avšak za predpokladu, že ponúknu kvalitnú surovinu za konkurencieschopných podmienok.
Rafinérska skupina Slovnaft dosiahla za prvých šesť mesiacov tohto roka tržby z rafinérskych výrobkov na úrovni 43,09 mld. Sk. Podporil ich rast objemu predaja, ako aj vyššie kótované ceny a tržby tak medziročne vzrástli o 54 %. Čistý zisk skupina Slovnaft evidovala za prvý polrok na úrovni 4,53 mld. Sk. Majoritným akcionárom Slovnaftu je maďarská ropná a plynárenská spoločnosť MOL, ktorá drží v rukách 98,4 % akcií spoločnosti. Na ostatné právnické osoby pripadá 0,3 % a 1,3 % akcií Slovnaftu vlastnia individuálni akcionári.