zaoberať vláda, navrhuje znížiť podiel skladovaných núdzových zásob ropných výrobkov zo 70 % na 50 %. Na druhej strane by sa tak mal zvýšiť podiel skladovaných núdzových zásob ropy z 30 % na 50 %. Slovensko totiž musí postupne do roku 2008 dosiahnuť stav núdzových zásob na 90 dní, pričom podľa pôvodne navrhovaného pomeru to bolo 30 % pre ropu, teda okolo 206 tis. ton ropy a 70 % pre ropné výrobky, čo predstavuje 434 tis. ton.
"SR je v prvom rade závislá od dovozu ropy do krajiny. Z pohľadu ropnej bezpečnosti je dôležité, aby bola zachovaná spracovateľská činnosť rafinérie, ktorá je na dovoz ropy z Ruska odkázaná. Preto je zmena pomeru zásob v prospech ropy v súlade s ropnou bezpečnosťou SR," zdôrazňuje SŠHR. Podľa nej ponúka Transpetrol, a.s. na skladovanie ropy kapacity v takom rozsahu, ktorý pokryje potreby skladovania zásob ropy na rok 2006. Počas rokov 2007 a 2008 plánuje Transpetrol dať k dispozícii ďalších 100 tis. ton skladovacích kapacít. Vzhľadom na zmenu pomeru bude v rokoch 2007 až 2008 potrebné kupovať do zásob len surovú ropu, nakoľko zásoby ropných výrobkov sú už dostatočné. "Nákup surovej ropy je výhodnejší ako nákup hotových výrobkov," uvádza SŠHR. V každom z rokov 2007 a 2008 pritom bude na nákup ropy nutné vynaložiť okolo 1,9 mld. Sk, po prirátaní poplatkov za skladovanie či ochraňovanie odhaduje SŠHR celkovú sumu za dané dva roky na úrovni 5,8 mld. Sk.
Podľa SŠHR je na území Slovenska nedostatok skladovacích kapacít ropných výrobkov v objeme okolo 132 tis. ton, pričom na rok 2006 nedostatok predstavuje okolo 32 tis. ton. Na druhej strane náklady na vybudovanie nových skladových kapacít sú vysoké, podľa odhadov SŠHR na budovanie kapacít na existujúcich termináloch je potrebných okolo 1,4 mld. Sk, pri výstavbe na "zelenej lúke" až 2 mld. Sk. Práve z týchto dôvodov uprednostňuje SŠHR znížiť podiel zásob ropných výrobkov, pričom celkový deficit bude predstavovať len okolo 32 tis. ton, čo je možné riešiť skladovaním na území Českej republiky. "Celkovo by tak bolo mimo územia Slovenska skladovaných len zhruba 5 % objemu núdzových zásob," komentuje SŠHR v materiáli a dodáva, že za predpokladu vyriešenia problému nedostatku skladovacích kapacít má SR zabezpečené núdzové zásoby na úrovni okolo 74 dní.
Európska únia odsúhlasila pre Slovensko plán postupného vytvárania núdzových zásob. Cieľovým rokom je rok 2008, kedy má mať zásoby na úrovni 90-dňovej spotreby. V roku 2006 by mala úroveň zásob dosiahnuť minimálne 73 dní, v roku 2007 by sa mali zásoby zvýšiť na 82 dní.
© 2006, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.