miesto oproti minulému týždňu a klesla na 14. miesto. V rebríčku, v ktorom sa porovnávajú ceny náft, sme si takisto pohoršili o jedno miesto a obsadili sme tak 20. priečku. Vyplýva to z údajov Európskej komisie k 20.11.2006 (prehľadnú tabuľku s cenami PHM v EU si môžete pozrieť v rubrike Cestovanie).
Nie len benzíny ale aj nafta je lacnejšia v okolitých štátoch Európskej únie. Ak sa však pozrieme na cenu nafty bez daní v Česku, v Maďarsku, v Poľsku, v Rakúsku a u nás, len Rakúsko je oproti Slovensku lacnejšie. Jednoducho, Slovensku zdaňujeme pohonné látky viac, než zvyšné štáty V4 - aj v absolútnych číslach, aj percentuálne. Zatiaľ čo na Slovensku takmer 54.5% ceny nafty a viac ako 58.5% ceny benzínu putuje do štátnej kasy, ...
- v Česku je to pribliźne 51.5% pri nafte a pri benzínoch niečo vyše 58%,
- v Maďarsku niečo vyše 50% pri nafte a približne 57.5% pri benzínoch,
- v Poľsku pod 50% z ceny nafty a 55.80% z ceny benzínov a
- v Rakúsku 51 a pol percenta z ceny nafty a 58.82% pri benzínoch.
Najlacnejšie pohonné látky v EU majú naďalej v Pobaltských krajinách, naopak najdrahší benzín natankujete v Holandsku a vo Veľkej Británii, nafta je zas najdrahšia na britských ostrovoch a v Taliansku. Mimochodom, Británia sa preto neustále drží medzi najdrahšími krajinami EU v porovnaní cien pohonných látok, pretože ich vláda si z ceny nafty berie dve tretiny a 70% z ceny benzínov.
Na záver: v celej Európskej únii nenájdete štát, kde by benzíny a nafta bez daní stáli v prepočte viac ako 20 Sk/liter. Každá krajina v EU si však z berie z každého predaného paliva minimálne 40% na daniach, zvyčajne však viac ako polovicu. To neplatí pre LPG, ktorého cenu tvoria dane približne len z tretiny. A aj keď je LPG bez daní len mierne lacnejšie (maximálne o 5 Sk/liter), než benzíny či nafta, v konečnom dôsledku výrazne nižšie dane spôsobujú to, že LPG je nezanedbateľne lacnejšie oproti konvenčným pohonným látkam.