Iránu, nepokoje v Nigérii, no a stabilne množstvo zásob ropných produktov v USA a vyjadrenia a rozhodnutia organizácie OPEC. K tomu sa občas pridávali sporadické udalosti, ktoré dokázali ovplyvniť ceny ropy vo svete. To všetko malo významný vplyv na vývoj cien pohonných látok na burze v Rotterdame (v grafoch ako ARA), ktorá zas ovplyvňovala tvorcov cien benzínov a nafty na Slovensku.
V porovnaní so začiatkom minulého roka ceny benzínov na burze v Rotterdame v dolároch za tonu k 31.12. mierne klesli, cena nafty sa vrátila približne na úroveň zo začiatku roka. Slovenská koruna však výrazne ovplyvnila vývoj cien na burze, a preto z nášho pohľadu zaznamenali obe komodity relatívne veľký pokles v korunách za liter: benzíny o vyše 3 Sk/liter a nafta o takmer 3 Sk/liter. To sa samozrejme prejavilo aj na Slovensku medziročným znížením priemerných cien pohonných látok: benzínov o 1.45 Sk/liter a nafty o 0.90 Sk/liter. Ten však neprišiel kontinuálne.
Obdobie zdražovania:
V úvode minulého roka ceny benzínov naznačili celoročný vývoj cien - prudko vzrástli aby vzápätí prudku poklesli, zastavili sa však na vyšších hodnotách. V druhom štvrťroku sa naplno prejavil vplyv svetových trhov, čo malo za následok kontinuálne zdražovanie benzínov na Slovensku až do polovice júla (s jednou výnimkou v máji, keď ceny mierne klesli). To bolo v čase, keď obavy obchodníkov z hurikánov a z jadrového programu v Iráne vystrelili ceny ropy na historické maximá. Nafta do tohto času nezaznamenala také prudké výkyvy, ako benzíny, keďže jej ceny sa tak často nemenili, no takisto zdražela. Od januára do polovice roka pritom zdražela 9-krát, zlacnela dvakrát. Benzíny zdraželi 12-krát, zlacneli trikrát.
Obe najpredávanejšie palivá na Slovensku, benzín 95 natural a nafta sa v polovici roka dostali na čísla, aké si na našom území nepamätáme. Benzín zdražel z priemernej hodnoty zo začiatku roka 37.60 Sk/liter na cca 42.55 Sk/liter, pričom toto historické maximum sa udržalo od polovice júla do polovice augusta. Nafta sa z 38.50 Sk/liter vyšplhala na cenu 41.50 Sk/liter. Na burze v Rotterdame bol tento nárast ešte vyšší. Benzíny tam zdraželi za spomínané obdobie cca o 4.40 Sk/liter, nafta cca o 2.60 Sk/liter.
Obdobie zlacňovania:
Na prelome júla a augusta prišiel zlom, kedy ceny benzínov a nafty na Slovensku začali klesať. Do decembra benzíny zlacneli 13-krát a nafta 8-krát, pričom sú tu započítané aj dve zníženia, ktoré majú "na svedomí" biozložky, keďže sa začali pridávať do 95-oktánových benzínov (ETBE - max. 2%) a nafty (MERO - max. 5%). Jedným z historických rekordov v minulom roku bol aj fakt, že benzíny od polovice augusta zlacneli až 7-krát za 7 týždňov maximálne o 5.40 Sk/liter, priemerne o 4.90 Sk/liter.
Do konca decembra (od augusta) benzíny zlacneli v priemere cca o 6.50 Sk/liter (maximálne o 6.90 Sk/liter), nafta cca o 3.90 Sk/liter (maximálne o 4.10Sk/liter). Vplyv na to mal nie len pokles cien pohonných látok na burze v Rotterdame ale v poslednej štvrtine roka aj prudké posilnenie sa koruny voči doláru.
rok 2006 na Slovensku:
- historicky najdrahšie benzíny a nafta v polovici roka
- také nízke ceny palív, za ktoré sa tankovalo naposledy pred viac ako rokom a pol
- medziročne sa benzíny oslabili o 1.45 Sk/liter, nafta o 0.90 Sk/liter
- do benzínov a nafty sa začali pridávať biozložky