politikou voči odberateľom. Rozhodnutie úradu však ešte nie je právoplatné a je možné sa voči nemu do 15 dní od doručenia odvolať.
Podľa hovorkyne PMÚ Alexandry Bernáthovej úrad zistil, že Slovnaft stanovuje ceny pre odberateľov tak, že všetkým účtuje cenníkovú cenu, ku ktorej poskytuje zrážky, prípadne prirážky. "Tieto úpravy však boli Slovnaftom v skúmanom období stanovované rozdielne a diskriminačne bez akýchkoľvek objektívnych dôvodov, a to tak voči odberateľom benzínov, ako aj voči odberateľom nafty," konštatovala Bernáthová. Tým podľa úradu Slovnaft diskriminoval niektorých odberateľov, čo ich môže znevýhodniť v hospodárskej súťaži.
Bratislavská rafinéria podľa PMÚ svojou obchodnou politikou pri veľkoobchodnom predaji benzínov diskriminovala spoločnosť Shell Slovakia, ktorej účtovala vyššiu cenu ako spoločnosti OMV Slovensko, a to aj napriek tomu, že Shell odobral väčší objem automobilového benzínu. "Uvedená diskriminácia podnikateľa Shell na trhu veľkoobchodu s benzínmi mohla znevýhodniť tohto podnikateľa aj na trhu maloobchodu, nakoľko vyššiu cenu za nakúpený tovar musel premietnuť buď do zníženia svojej marže, alebo do zvýšenia ceny benzínov pre konečných spotrebiteľov," dodáva hovorkyňa PMÚ.
Protisúťažné konanie Slovnaftu voči odberateľom motorovej nafty podľa úradu spočívalo v ich diskriminácii pri veľkoobchodnom predaji, čím môžu byť odberatelia znevýhodňovaní v súťaži. Diskriminujúce konanie Slovnaftu zamerané voči odberateľom nafty má podľa PMÚ dopad na podnikateľov v podobe vyššej ceny za nakúpený tovar a na spotrebiteľov, nakoľko títo odberatelia svoje zvýšené náklady na trhu výrobkov alebo služieb môžu premietnuť do svojich cien na úkor spotrebiteľov. "Za uvedené správanie bola spoločnosti Slovnaft uložená pokuta a nariadilo sa jej odstrániť existujúci protiprávny stav," uzatvára Bernáthová.
Akciová spoločnosť Slovnaft nesúhlasí s rozhodnutím Protimonopolného úradu SR (PMÚ), ktorý jej za diskriminačné správanie voči niektorým odberateľom benzínov a nafty udelil tristomiliónovú pokutu, a proti tomuto rozhodnutiu sa v stanovenej 15-dňovej lehote odvolá. Uviedla to riaditeľka podnikovej komunikácie Slovnaftu Kristína Félová.
Úrad pritom v stanovisku k svojmu rozhodnutiu uvádza, že Slovnaft svojou rabatovou politikou diskriminoval spoločnosť Shell Slovakia, s čím rafinéria nesúhlasí. "Slovnaft vybudoval kvôli spoločnosti Shell dodatočné aditivačné zariadenie, ktoré slúži iba k aditivácii benzínu pre potreby Shell. Vybudovaním tohto zariadenia vznikli Slovnaftu náklady, ktoré boli z pochopiteľných dôvodov premietnuté do nižšieho rabatu pre Shell," uviedla Félová. Z tohto dôvodu podľa nej mohol Slovnaft konkurenčnej firme OMV Slovensko účtovať vyššiu zľavu zo základnej ceny. "Slovnaft zároveň zastáva názor, že jeho rabatová politika je v súlade s trhovými princípmi a nesúhlasí s tvrdením úradu, že svojou rabatovou politikou mohol znevýhodňovať niektorých zákazníkov," konštatuje Félová.
Bratislavská rafinéria však podľa šéfky jej podnikovej komunikácie na druhej strane rozhodnutie PMÚ privítala, pretože ten skonštatoval primeranosť cien Slovnaftu. "Spoločnosť už dlhodobo upozorňuje na skutočnosť, že vývoj cien palív v SR kopíruje vývoj na medzinárodných trhoch s ropou a ropnými produktmi a že čisté ceny palív na Slovensku sú plne porovnateľné s cenami v susedných krajinách i ďalších štátoch Európskej únie," uviedla Félová. Slovnaft je pritom zároveň presvedčený, že najnovšie stanovisko PMÚ ohľadom cien posilní aj argumentáciu spoločnosti proti rozhodnutiu Ministerstva financií SR z roku 2005.
© 2007, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.