piatok 27. 4. 2007. Cieľom edukačnej kampane, pripravenej pri tejto príležitosti, je prispieť k znižovaniu úmrtí a zranení vytvorením priaznivého prostredia pre bezpečné správanie sa na cestách, prvú pomoc a prevenciu nehodovosti. Včasné poskytnutie prvej pomoci a obsah autolekárničky* s kvalitným zdravotníckym materiálom má pri záchrane ľudského zdravia a často aj života pri dopravných nehodách významnú úlohu.
Na slovenských cestách ročne zahynie viac ako 600 ľudí, ťažko zranených je okolo 2 000 ročne a ľahko zranených okolo 8 000 ročne. V rámci Európskeho dňa bezpečnosti chcú organizátori pod záštitou Slovenského Červeného kríža poukázať na faktory, ktoré ovplyvňujú vznik dopravných nehôd, poranení a usmrtení.
SČK pri príležitosti Európskeho dňa bezpečnosti na cestách pripravil viacero osvetových podujatí, medzi inými ukážky poskytnutia prvej pomoci na stanovištiach s realistickým znázornením poranení s minikurzom poskytovania prvej pomoci pre verejnosť, záchranárske akcie horskej služby, projekt Evička s deťmi predškolského veku, propagačnú kampaň, školenia učiteľov a zdravotníkov, výtvarné práce na školách, výcviky na dopravných ihriskách a iné. Napríklad na Námestí SNP v Bratislave pripraví SČK v poobedňajších hodinách viacero stanovíšť, ktoré poskytnú prierez činnosti SČK najmä v oblasti prvej pomoci. K aktivitám SČK sa pripoja i zložky záchranného systému (členovia HaZZ a príslušníci PZ SR) a zdôraznia tak súčinnosť všetkých zložiek pri život ohrozujúcich situáciách.
* Vybavenie autolekárničiek - obsah, balenie a označovanie autolekárničiek - definuje smernica 54/2002 Vestníka MZ SR. Od. 1. novembra 2006 platí nová vyhláška MDPT SR č. 578/2006 Z.z. o povinnej výbave motorových vozidiel, vrátane autolekárničiek. Zákon presne nešpecifikuje definíciu kvality zdravotníckych materiálov autolekárničky, treba však dohliadnuť, aby neboli expirované. Vodič môže byť pokutovaný ak nemá vo vozidle autolekárničku, alebo ak sú zdravotnícke materiály v nej po expiračnej lehote.
Autor: Natankuj.sk / Hartmann-Rico