.
Premiér Robert Fico nedávno v Slovenskom rozhlase povedal, že na základe analýz by mal benzín stáť 35 korún za liter, pretože ropa v korunách prudko klesla. Slovnaft (sťaby najväčší veľkopredajca palív na Slovensku) sa bráni, že sa ceny PHM tvorí na základe vývoja cien ropných produktov na svetových burzách. Vyzerá to teda na spor: orientuje sa cenotvorba PHM na Slovensku podľa vývoja cien na svetových trhoch?
Podľa informácií, ktoré Slovnaft niekoľkokrát v ostatných rokoch prezentoval, sa cenotvorba na Slovensku riadi podľa Rotterdamskej burzy, na ktorej sa medzinárodne obchodujú pohonné látky. Dlhšiu dobu sledujeme vývoj cien na tejto burze a aj na Slovensku. Pozrite si, kedy boli ceny 95-oktánového benzínu najvyššie v danom roku a najnižšie (medzi najvyššími) od polovice roka 2005 v časovej následnosti. Na úvod treba dodať, že uvedené ceny sú priemerné ceny za týždeň a prepočet na koruny sa realizoval na základe vtedy platných kurzov Sk/USD.
Najdrahšie benzíny (95-ka) v roku 2005:
na burze v Rotterdame - na prelome augusta a septembra: cca 777 dolárov za tonu = cca 18.15 Sk/liter na Slovensku - začiatkom septembra: cca 41.40 Sk/liter ... bez daní cca 19.30 Sk/liter rozdiel (bez daní) - 1.15 Sk/liter Najlacnejšie benzíny (95-ka) v období medzi najdrahšími v rokoch 2005 a 2006:
na burze v Rotterdame - predposledný decembrový týždeň 2005: cca 496 dolárov za tonu = cca 11.60 Sk/liter na Slovensku - posledný decembrový týždeň 2005: cca 37.60 Sk/liter ... bez daní cca 16.10 Sk/liter rozdiel (bez daní) - 4.50 Sk/liter Najdrahšie benzíny (95-ka) v roku 2006:
na burze v Rotterdame - v druhej polovici júla: cca 789 dolárov za tonu = cca 17.60 Sk/liter na Slovensku - v druhej polovici júla: cca 42.60 Sk/liter ... bez daní cca 20.30 Sk/liter rozdiel (bez daní) - 2.70 Sk/liter Najlacnejšie benzíny (95-ka) v období medzi najdrahšími v rokoch 2006 a 2007:
na burze v Rotterdame - uprostred januára 2006: cca 459 dolárov za tonu = cca 9.10 Sk/liter na Slovensku - uprostred januára 2006: cca 35.10 Sk/liter ... bez daní cca 14.00 Sk/liter rozdiel (bez daní) - 4.90 Sk/liter Najdrahšie benzíny (95-ka) v roku 2007:
na burze v Rotterdame - minulý týždeň: cca 750 dolárov za tonu = cca 13.65 Sk/liter na Slovensku - minulý týždeň: cca 38.00 Sk/liter ... bez daní cca 16.40 Sk/liter rozdiel (bez daní) - 2.65 Sk/liter Z týchto údajov vyplýva, že najväčšie zisky majú predajcovia pohonných látok vtedy, keď je benzín na svetových trhoch najlacnejší. Čím drahší benzín na burzách, tým sa zisky predajcov PHM znižujú.
Momentálne sú ceny pohonných látok na burze v Rotterdame na vrchole, je predpoklad, že budú klesať (ak niečo nevystraší obchodníkov na svetových trhoch). Následne by mohli klesať aj ceny PHM na Slovensku. Možno až k hranici 35 Sk/liter pri 95-oktánových benzínoch. Ak by však takáto priemerná cena bola už dnes, tak ako si to predstavuje vláda, znamenalo by to, že rozdiel medzi cenou na burze v Rotterdame a na priemernou cenou na Slovensku bez daní by bol cca 0.25 Sk/liter. Toto číslo by však znamenalo, že predajcovia PHM by takmer nič nezarobili ...
Pokles cien ropy a pokles cien benzínov na Slovensku:
V médiách odzneli aj informácie, že ceny ropy klesli od leta minulého roku o nejaké percentá a na Slovensku palivá nezareagovali dostatočne.
Od leta minulého roku, kedy ropa zaznamenala minuloročný rekord (Brent cca 77 dolárov za barel), klesla jej hodnota v polovici februára na tohtoročné minimá - v dolároch za barel cca o 21.50 dolárov za barel. Následne do dneška stúpla cca o 11 dolárov za barel na dnešných približne 67 dolárov za barel. A keďže sa za toto obdobie koruna posilnila, v korunách za barel ropa klesla približne z 2254 Sk/barel na 1654 Sk/barel. Ak to prepočítame na litre, ropa zlacnela z cca 14.20 Sk/liter na cca 10.40 Sk/liter - o necelé 4 koruny za liter.
Len pre porovnanie, na burze v Rotterdame za to isté obdobie zlacneli ceny benzínov približne o 4 koruny za liter a na Slovensku sa priemerná cena 95-ky bez daní znížila o necelé 4 Sk/liter, s daňami o 4.60 Sk/liter.
Vznik cien PHM na čerpacích staniciach:
Na Slovensku sa udomácnila mylná predstava, podľa ktorej sa ceny pohonných látok na čerpacích staniciach na Slovensku určujú priamo podľa cien ropy, napríklad ak ropa zlacnie o 50 percent, predstava mnohých je taká, že o 50% by mali zlacnieť aj pohonné látky. Takto to však nemôže fungovať, pretože naše autá nejazdia na ropu, ale na pohonné látky, ktoré treba vyrobiť, distribuovať a pod.
Ceny ropy majú vplyv na ceny pohonných látok na svetových trhoch - no nie len ropa, ale aj dopyt po palivách. Na základe cien na burzách sa zas upravujú ceny palív veľkopredajcov a následne vplyv lokality (celkový dopyt po PHM), konkurencie a rozhodnutí centrál sietí čerpacích staníc určí výslednú cenu PHM na čerpacej stanici.
Záver:
Najjednoduchšie, čo môže vláda pre zníženie cien PHM na Slovensku urobiť, je zníženie výšky daňového zaťaženia. Ak sa pýtate, prečo to ešte doteraz neurobila, odpoveďou by mohlo byť, že znížením daňového zaťaženia štát príde o "isté" peniaze, A ani argumenty typu "po znížení daní sa zvýši spotreba a tým aj následné zvýšenie daňového príjmu" nie sú takou istotou, ako momentálna výška daní. Vláda by tiež mohla presvedčiť najväčších veľkopredajcov pohonných látok na Slovensku, aby sami regulovali svoje ceny palív a neprenášali prudké výkyvy cien na svetových trhoch na Slovensko. Z našich pozorovaní však vieme, že sa tak väčšinu deje. Vláda má ešte jednu možnosť: štátnu reguláciu - podľa nás, veľmi málo pravdepodobné. Najpravdepodobnejšie je to, že všetko ostane po starom a budeme dúfať, že obchodníci s pohonnými látkami na svetových trhoch budú k našim peňaženkám zhovievaví.