tak reagoval na ponuku OMV na konštruktívny prístup k priateľskému dialógu, ako aj na kúpu akcií v MOL-e rakúskou rafinériou.
"Výhody zo spolupráce oboch spoločností boli rozoberané niekoľkokrát v minulosti. Avšak vedenie skupiny MOL je presvedčené, že úzka spolupráca dvoch najväčších spoločností v regióne by viedla k zhoršeniu konkurenčných podmienok v danom priestore," odmietol MOL vzájomné prepojenie s OMV. Zároveň pritom vyslovil potešenie, že konkurencia ho považuje za atraktívnu investíciu. Rovnako ako v minulosti, tak aj v súčasnosti MOL nepovažuje za správne, aby vo vlastníckej štruktúre boli zastúpené vo výraznej miere akcionári ovplyvňovaní zahraničnými vládnymi autoritami.
Rakúska ropná a plynárenská spoločnosť OMV zvýšila svoj podiel v maďarskej konkurenčnej skupine MOL takmer o polovicu na 18,6 %. Vo Viedni sídliaca firma ďalej uviedla, že sa bude snažiť presvedčiť manažment MOL-u, aby súhlasil so zlúčením oboch spoločností, ktoré by vytvorilo stredoeurópskeho lídra schopného konkurovať i ruským ropným gigantom. "OMV sa týmto krokom snaží posilniť svoju strategickú účasť v MOL-e, pričom je presvedčený o dlhodobých výhodách bližšej spolupráce," uviedla rakúska spoločnosť.
OMV za 8,6-percentný balík akcií zaplatil približne 1 mld. eur. Napriek tomu, že OMV teraz vlastní už 18,6 % celkového kapitálu MOL-u, disponuje iba 10 % hlasovacích práv. Rakúska firma sa preto snaží o priateľskú dohodu. Maďarský MOL, ktorého trhová kapitalizácia je približne 15,53 mld. USD, nedávno uviedol, že zamýšľa expanziu aj na západoeurópsky trh, avšak o spolupráci s OMV neuvažuje.
Na Slovensku pôsobí maďarský MOL prostredníctvom rafinérskej spoločnosti Slovnaft, a.s., v ktorej drží 98,4 % akcií. Skupina Slovnaft zaznamenala v minulom roku podľa medzinárodných účtovných štandardov (IFRS) čistý zisk na úrovni 6,272 mld. Sk.
© 2007, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.