SME

Tunel Sitina detailne

Po 50-tich mesiacoch od začiatku výstavby v apríli 2003 je tunel Sitina oficiálne spustený do prevádzky. Stavebne i technologicky atraktívny objekt je kľúčovou súčasťou 3,3 km dlhého úseku diaľnice D2 Lamačská cesta – Staré Grunty, ktorý dotvára

súvislé diaľničné prepojenie Českej republiky cez Bratislavu do Maďarska. Predpokladá sa, že tunelom Sitina vybudovaným spoločnosťami Taisei - Skanska, denne prejde 20 tisíc vozidiel, čím sa do značnej miery odľahčí doprava na frekventovanej križovatke Patrónka. Sprejazdnenie tunela tak prinesie veľkú úľavu ako miestnym obyvateľom, prechádzajúcim motoristom, tak i životnému prostrediu, ktoré doplácalo najmä na hromadenie výfukových plynov v ovzduší z áut čakajúcich v kolónach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tunel Sitina v číslach

SkryťVypnúť reklamu

Tunel má 2 rúry, jednu pre každý smer, pričom východná rúra meria 1 415 m a západná 1 440 m. Na prerazenie oboch tunelových rúr potrebovali raziči 17 mesiacov. Vedie plytko pod povrchom, priemerná hrúbka nadložia je 18 metrov. Dĺžka razených úsekov je1159 m a 1189 m, dĺžka hĺbených úsekov je 256 m a 251 m. Priečny profil tunela je 79 – 94 m², pozdĺžny sklon trasy predstavuje 2,34 %. V tuneli je päť únikových ciest, v každej rúre tri núdzové zálivy. Na každých 180 m je výklenok SOS, každých 80 m hydrant, vetranie je pozdĺžne.

Geologické podmienky a odporová metóda

Pred a po začatí razenia tunela sa využila geoelektrická odporová metóda, ktorá presne zachytávala zlomové a poruchové pásma a horninové anomálie v okolí tunela, a teda bolo možné dopredu celkom presne určiť poruchové zóny, anomálie a pripraviť sa na ne. Pred začatím razenia bola totiž vypracovaná inžiniersko-geologická správa z prieskumu predmetného územia a na jej základe sa vypracovala projektová dokumentácia, navrhli sa vystrojovacie triedy. Geologické podmienky v uvedenej správe bohužiaľ nezodpovedali aktuálnemu stavu v čelbe. Na základe geologickej správy nebolo možné ani predpokladať charakter a správanie sa hornín v ďalších záberoch a krokoch. Vyvrcholením boli závaly v oboch tunelových rúrach, po ktorých sa pristúpilo k prehodnoteniu projektu a k doplnkovému prieskumu daného územia práve spomínanou odporovou metódou. "Museli sme nasadiť oveľa viac techniky i ľudí, pretože sa ukázalo, že mnohé veci vychádzajúce z projektovej dokumentácie sú v skutočnosti nepomerne zložitejšie. Všetko sme však zvládli a čo je hlavné – bez vážnych úrazov", dodal generálny riaditeľ Skanska BS Miroslav Beka.

SkryťVypnúť reklamu

Rakúske razenie

Obe tunelové rúry boli kompletne prerazené za 17 mesiacov. Rozmanitosť hornín v kopci Sitina s nízkym nadložím s hrúbkou 10 až 32 metrov si vyžadovala použitie Novej rakúskej tunelovacej metódy, vďaka ktorej sa na rozpojovanie horninového masívu mohla využiť mechanizácia a vrtno-trhacie práce. Rakúska metóda zabezpečuje dočasnú stabilitu vyrúbanej časti až do doby zabudovania trvalého ostenia (definitívneho betónového povrchu tunela). V najhoršom horninovom prostredí sa stabilita zabezpečovala ochranným dáždnikom z mikropilót (oceľové pažiace potrubie s dierami, ktoré sa naplní injektážnou cementovou zmesou s pretlakom. Pretlak zabezpečí rozopnutie pažnice a preinjektovanie okolia pažnice, čo umožní stabilizáciu stropu v predpolí tunela) priemeru 114 mm na dĺžku 12 m. Inde sa na tento účel použili štvor- až šesťmetrové oceľové ihly a v miestach náchylných na zavaľovanie stropu osemmetrové svorníky. Na povrch horniny v odstrelenom priestore budúceho tunela sa aplikoval striekaný betón ako primárne ostenie, sekundárne ostenie tvorí špeciálny betón a železobetón. Táto metóda výrazne uľahčila prácu tunelárom použitím vysokého objemu mechanizovanej práce, zvýšila bezpečnosť a zlepšila hygienu a pracovné podmienky.

SkryťVypnúť reklamu

Cementobetónová vozovka podľa špeciálnej receptúry

V tuneli je vozovka s cementobetónovým povrchom. Vďaka materiálu krytu vozovky, nebudú na nej vyjazdené koľaje od preťažených kamiónov, pri osvetlení vozidiel sa svetlo od povrchu dobre odráža, a tým zvyšuje viditeľnosť. Cementobetónový povrch veľmi rýchlo odvádza povrchovú vodu a je trvalo drsný, čo pozitívne ovplyvňuje brzdnú dráhu. Navyše, takéto vozovky sú oproti tým asfaltovým o niekoľko decibelov tichšie. Cementobetónový kryt vozovky v tuneli Sitina pozostáva z dvojvrstvového betónu CB I s celkovou hrúbkou 250 mm. Vzhľadom ku konštrukčnému riešeniu projektu sa pokladanie betónu realizovalo špeciálnym – vysoko výkonným a automaticky riadeným – finišerom Wirtgen SP 1600, pričom bolo potrebné pripraviť pre tento stroj betón podľa špeciálnej receptúry. Cementobetónové vozovky sú naviac hospodárne, a to vzhľadom na ich dlhú životnosť (v porovnaní s asfaltovými je približne trikrát vyššia) a minimálne náklady na údržbu. Ich kryt pozostáva z prírodných materiálov, ktoré je možné opätovne – po recyklácií, použiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Technologické zaujímavosti

Tunel Sitina je po stavebnej i technologickej stránke zhotovený pomocou moderných technológií, často použitých na Slovensku po prvý raz. Vzhľadom na jeho umiestenie v najfrekventovanejšej časti mesta je navrhnutý a zrealizovaný tak, aby mohol slúžiť svojim užívateľom po uvedení do prevádzky aj v prípade najnepriaznivejších okolností.

Uzavretý televízny okruh je systém 55 statických a dvoch otočných farebných CCD kamier FAC 848 I, ktoré zabezpečujú sledovanie dopravy pred tunelom, v tuneli i v spájacích chodbách. Videosignál sa prenáša optickými káblami na dispečerský pult (12 ks LCD TFT monitorov) na SSÚD na Domkárskej ulici, resp. na servisné monitory na severnom i južnom SPO. Televízny signál sa bude tiež prenášať na riadiaci pult Hasičského a záchranného zboru do Petržalky a na SSÚD Polianky. Kamerový systém je rozmiestnený tak, aby sa zabezpečilo monitorovanie celej dĺžky tunelových rúr (za predpokladu, že záber nebude rušený prekážkami).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rádiový systém v tuneli umožní pomocou vyžarovacích káblov komunikáciu v tuneli záchranným i policajným jednotkám pomocou vysielačiek, ale i príjem rozhlasového signálu. Do vysielania rozhlasovej stanice Slovensko 1 pritom bude môcť v prípade potreby vstupovať operátor tunela.

Meranie fyzikálnych veličín prebieha v tuneli i v časti predpolia pomocou siete snímačov a senzorov. Ide o veličiny, ktoré majú vplyv na bezpečnosť a plynulosť premávky v tuneli. Pred severným i južným portálom budú meteostanice s aktívnym senzorom, ktoré budú zaznamenávať meteorologické údaje mimo tunela (teplota povrchu vozovky, stav povrchu vozovky - suchá, mokrá -, hrúbka vodného filmu, faktor soli, alarm pri vzniku námrazy, intenzita zrážok, vlhkosť, rýchlosť a smer vetra). Vnútri tunela budú na piatich miestach snímače na meranie intenzity a smeru vetra, opacity a CO.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Detekciu vozidiel v tuneli bude vykonávať systém na rozpoznávanie EČV a systém klasifikácie vozidiel. Systém na rozpoznávanie EČV tvorí infračervená kamera, ktorej výstupom je rozpoznaná EČV s časovou značkou. Klasifikácia vozidiel sa vykonáva pomocou laserových detektorov, na základe ktorých sa vytvorí 3D model. 3D rekonštrukciou príslušného vozidla sa určí, o aký typ vozidla ide (motocykel, osobný automobil, dodávka atď.). Riadiaci systém vyhodnocuje skutočný počet vozidiel v tuneli, čo je v prípade napríklad požiaru v tuneli podstatná informácia. Elektropožiarna signalizácia (EPS) tvorí dôležitú časť protipožiarnych opatrení v tuneli. Lineárny tepelný hlásič FibroLaser II je senzorový kábel, ktorý kontinuálne sníma teplotu pozdĺž celej tunelovej rúry. Pomocou riadiacej jednotky meraných údajov možno určiť miesto požiaru, jeho veľkosť a smer šírenia. Súčasťou EPS sú aj opticko-dymové hlásiče, tlačidlové hlásiče, poplachová siréna a špeciálne odsávacie systémy, ktoré vyhodnocujú prítomnosť dymových aerosolí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Osvetlenie v tuneli možno z horizontálneho hľadiska rozdeliť na adaptačné vjazdové, prejazdové a adaptačné výjazdové. Počas denných hodín sa stropné osvetlenie tunela (vo výške 6,5 m) využije v prejazdovej časti bez redukcie výkonu a počas nočných hodín sa bude výkon redukovať na 50 %. Osvetlenie sa bude ovládať pomocou jasomerov, ktoré sa umiestnia pred tunelovými rúrami.

Aj my sme boli v tuneli Sitina a nafotili sme tam niekoľko záberov. Ak si ich budete chcieť pozrieť, nájdete ich v článku Boli sme v tuneli Sitina v magazíne portálu Natankuj.sk.Autor: Skanska

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 355
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 521
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 698
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 606
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 128
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 557
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 379
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Radoslav Medzihradský: Dva týždne v raji, teda v Háji
  2. Štefan Šturdzík: Robo
  3. Júlia Piraňa Mikolášiková: O oživenej pamäti kajúcnika od sýkorovcov
  4. Ján Šeďo: "Nie si vhodný pre prácu s robotníckou triedou", vyhodili ho !
  5. Vladimír Krátky: Kelňa Lupták - verzia 2 ?
  6. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  7. Adriana Karvaiová: Sedem dôvodov, prečo sa nestať muzikoterapeutom
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 656
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 345
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 167
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 110
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 10 854
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 321
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 890
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 823
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťZatvoriť reklamu