by podľa ministrových slov mali prispieť k zvýšeniu plynulosti premávky a zníženiu množstva dopravných nehôd.
Podľa návrhu zákona, ktorý ešte prejde pripomienkovými konaniami, by sa mala premávka na cestách mala obmedziť dosť výrazne pre veľké nákladné vozidlá (nad 7.5 ton) a netradičné motorové vozidlá (traktor, kombajn). Počas dopravných špičiek nebudú môcť jazdiť na diaľniciach a cestách 1. triedy - napríklad v piatok a v nedeľu popoludní, ranné špičky, večerné špičky a pod.
Nový návrh zákona počíta so zvýšením minimálnej rýchlosti na diaľniciach na 80 km/h mimo obce. Rýchlosť v obci by mala byť znížená na 50-tku. Návrh však umožňuje dopravnými značkami zvýšiť maximálnu povolenú rýchlosť na miestach, kde to bude bezpečné a pomôže to zvýšiť plynulosť premávky. Napríklad na diaľniciach, ktoré budú oplotené, aby sa na cestu nedostala zver.
Pripravená je aj povinnosť svietiť celý deň a zákaz parkovať na chodníkoch tam, kde to nie je povolené dopravným značením. Podľa návrhu zákona by sa mali povinne používať zimné pneumatiky vtedy, keď sa na ceste nachádza sneh alebo ľad. Inak povedané, auto nebude môcť jazdiť na cestách, ktoré budú pokryté súvislou vrstvou snehu alebo ľadu.
Cyklisti budú musieť nosiť prilby mimo obce, detskí aj v obci.
Medzi úplné novinky patrí aj odhlásenie auta z domu cez internet, vydávanie duplikátu evidenčného čísla (v prípade poškodenia), povinné zaplachtovanie nákladných áut prevážajúcich sypký materiál a podobne. Novinkou je aj možnosť dopravného inšpektorátu vstupovať do rozhodovania o umiestňovaní reklamných tabúľ a pútačov pri ceste a ich odstraňovaní z miest pri ceste, kde nepatria.
Návrh zákona počíta s definíciou dopravnej nehody. Tá bude vtedy, ak sa nehodou spôsobí škoda väčšia ako 165 000 Sk alebo ak sa poškodí verejné zariadenie alebo ak sa niekto zraní. Všetko ostatné nehodou nebude a nebude sa ani postihovať políciou. Ak sa však stane definovaná dopravná nehoda, jeho pôvodca dostane "menší trest" a skúšobnú dobu. Ak v rámci nej spôsobí ďalšiu nehodu (definovanú), kratšiu dobu nebude môcť šoférovať. Po tretej nehode nebude môcť šoférovať dlhšiu dobu.
Na systéme pokút sa veľa nezmenilo, podľa slov ministra, pretože 90% všetkých priestupkov sa bude riešiť súčasnými pokutami, ktoré sú v rozmedzí 500 Sk až 2000 Sk. Naďalej sa budú udeľovať za nedbanlivostné priestupky. Medzi ne bude patriť aj prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti o 20 km/h. Ako sa však bude zväčšovať rozdiel medzi nameranou rýchlosťou a povolenou rýchlosťou, bude rásť aj pokuta. Úmyselné priestupky, napríklad jazda na červenú, sa budú pokutovať sumou do 5000 Sk.
Ak polícia zistí vysoko prekročenú rýchlosť alebo alkohol v krvi, pokuta sa môže vyšplhať k hranici 20 000 Sk, vo výnimočných prípadoch 30 000 Sk. Takúto pokutu môžu policajti dať aj po nehode. Mimochodom, alkohol v krvi počas jazdy za volantom môže, tak ako dnes, znamenať aj stratu vodičáku. Keďže sú však spomínané finančné tresty vysoké, pripravila sa aj alternatíva verejnoprospešných prác.Minister vnútra tiež povedal, že "Slušný vodič sa nemusí obávať pokút."
Na záver treba dodať, že všetky spomínané informácie sú z prvého návrhu, ktorý bude musieť prejsť pripomienkovými konaniami a mnohé veci v ňom sa môžu ešte zmeniť.