vozidlami vo vlastnom autoparku znamenať väčšie výdavky. To by malo povzbudiť dopyt po dopravných prostriedkoch šetrných k životnému prostrediu.
Na čele boja proti firemným autoparkom, ktoré nadmerne znečisťujú životné prostredie, stojí Veľká Británia. Od apríla 2008 sa úľavy na dani za firemné autá začnú stanovovať podľa objemu emisií CO2 s kľúčovými hodnotami limitov oxidu uhličitého 120 g/km a 165 g/km. V súčasnosti produkuje firemné auto vo Veľkej Británii priemerne 170 - 180 g CO2 na 1 km. Vzhľadom na to, že zmluvy medzi podnikmi a ich zamestnancami na súkromné používanie firemných áut sa zvyčajne uzatvárajú na tri roky, mohli by zamestnanci pri výbere auta v budúcom roku ako seba, tak aj svojho zamestnávateľa zaťažiť zvýšenou daňou, v prípade používania neekologického vozidla. Okrem Veľkej Británie v súčasnosti zvažujú podobné zmeny vo svojej legislatíve aj iné európske krajiny.
"V roku 2002 prešiel systém zdaňovania zamestnaneckých výhod v podobe služobných vozidiel na systém zvýhodnených sadzieb podľa emisií a predaj áut na naftový pohon vzrástol z 20 na vyše 60 %. Očakávame, že navrhnuté zmeny daňových úľav týkajúcich sa firemných áut budú mať podobný účinok a že významne vzrastie dopyt po vozidlách s emisiami pod 165 g CO2 na kilometer. Výrobcovia musia reagovať na nastávajúce daňové zmeny, aby ich automobily zodpovedali novým požiadavkám správcov firemných autoparkov," uviedol Mike Woodward, partner firmy Deloitte pre poradenstvo v automobilovom priemysle vo Veľkej Británii.
"V širšom časovom horizonte zareagujú výrobcovia na situáciu produkciou ekologickejších motorov na alternatívne palivá," ďalej predpokladá Mike Woodward. „V najbližšej dobe však očakávame zmeny v zložení väčších vozových parkov, v ktorých sa objaví viac nízkoemisných áut. To môže mať značný dopad na ponuku predávaných vozidiel."
V Českej republike je v súčasnosti motivácia na obnovu parku služobných vozidiel za autá s nízkymi emisiami slabá. Vo väčšej miere sa prakticky uplatňuje len pri firemných úžitkových vozidlách, pre ktoré platí zníženie cestnej dane o 40 až 48 % v závislosti od toho, či vozidlo spĺňa emisné normy Euro 2, resp. Euro 3. Toto zvýhodnenie však týmto rokom končí; v platnosti zostane len daňové znevýhodnenie v podobe 15-percentnej prirážky pre vozidlá registrované pred rokom 1990.
Britská vláda už nastavila štandard zavedením určitých daňových opatrení, keď zvýšila spotrebnú daň na vozidlá s vysokými emisiami CO2. Podniky, ktoré budú mať vo svojich autoparkoch vysokoemisné autá, môžu prísť o významnú časť príjmov z ďalšieho predaja takýchto áut, pretože daňové znevýhodnenie zníži trhovú cenu pri predaji jazdených vozidiel. Zároveň je pravdepodobné, že vláda zavedie opatrenia, ktoré znevýhodnia program vlastníctva áut zamestnancami, čo spôsobí návrat k systému firemných áut.
Ak tieto zmeny nastanú, spoločnosť Deloitte predpokladá, že trh so služobnými autami sa vo Veľkej Británii začne meniť:
- firmy pri výpočte celoživotných nákladov na autá zohľadnia dane, a tak doložia rastúcu nákladovosť vysokoemisných áut,
- obmedzí sa možnosť užívateľov vyberať si autá, pretože z autoparkov sa vyradia autá s veľmi vysokými emisiami,
- firmy upustia od programov vlastníctva áut zamestnancami.
Christopher Macgowan, riaditeľ Spoločnosti výrobcov a predajcov automobilov vo Veľkej Británii uviedol: "Výrobcovia áut už niekoľko rokov vyrábajú čoraz ekologickejšie vozidlá. Celé odvetvie reaguje na nové potreby pozitívne - stačí sa len pozrieť na nové technológie, ktoré prichádzajú na trh, a pokrok jasne vidieť. Výrobcovia budú musieť v krátkej dobe vyhovieť dopytu po ekologickejších vozidlách a prispieť aj k znižovaniu emisií CO2. Správcovia autoparkov podnikov v automobilovom odvetví budú pravdepodobne prví čeliť tlaku dopytu po autách s nízkou produkciou CO2, aby zabezpečili súlad s vlastnými firemnými zámermi v ochrane ovzdušia."
Autor: Deloitte