Trh s jazdenými vozidlami predstavuje finančne veľmi zujímavý obchod. Na druhej strane, jazdené vozidlá predstavujú ekologickú záťaž, či už svojou prevádzkou, alebo nákladmi na recykláciu.
V súčasnosti EK vytvára veľký tlak na nové členské krajiny EU na uvoľnenie trhu s ojazdenými vozidlami, aj napriek nejasným podmienkam preregistrácie a nejednotnosti technických požiadaviek v jednotlivých členských krajinách.
Vplyvom tejto skutočnosti a snahou o zmenu legislatívy v oblasti jednotlivého dovozu ojazdených vozidiel hrozí aj v SR nadmerný nárast dovozu starých vozidiel.
Na prvý pohľad by to mala byť výhoda pre zákazníkov. Skutočnosť je však omnoho zložitejšia.
Kľúčové v tejto problematike sú nasledovné skutočnosti:
- neexistuje smernica pre dovoz ojazdených vozidiel medzi členskými krajinami,
- neexistuje centrálny register vozidiel medzi členskými krajinami,
- registračné doklady medzi členskými krajinami sú nejednotné,
- neexistuje jednotné typové schválenie kategórii ako M1, L, T,
- požiadavky na kontrolu technického stavu vozidiel sú nejednotné.
Členské krajiny, ktoré pristúpili na uvoľnenie dovozu jazdených vozidiel, ako napr. ČR a Poľsko zaznamenali prudký nárast prihlásení automobilov starších ako 10 rokov. V ČR došlo napríklad v roku 2007 len za 6 mesiacov k 35 násobnemu rastu dovozu jazdeniek (775 ku 27.132) vo veku cca 15 rokov. Ak takýto trend bude pokračovať ďalej, dôjde k výraznému zvýšeniu priemerného veku vozidiel, čo značne zhorší celkový dopad na životné prostredie, bezpečnosť a likvidáciu vozidiel.
Pre porovnanie, je napríklad trh v Nemecku, alebo v Rakúsku jednoznačne chránený proti voľnému dovozu staršich vozidiel, nemožnosťou prihlásiť vozidlá bez COC dokumentu (dokument o splnení zakladnych ekologicko-legislatívnych požiadaviek). Vozidlá bez COC dokumentu musia absolvovať náročné legislatívne, ako aj skúšobnícke obštrukcie.
Z pohľadu uvedených skutočností je potrebné dôsledne zvážiť akou cestou sa Slovensko vyberie. Dôsledky globálneho otepľovania a aj jeho príčiny sú všetkým dobre známe. Máme ešte stále možnosť ochrániť životné prostredie okolo nás a zachovať ho aj pre nasledujúce generácie. Vidina ekonomickej výhodnosti, či pomoci zákazníkom v tomto prípade nemusí byť prínosná.
Autor: Mercedes-Benz