(HUF) za akciu za dostatočnú na to, aby firmy začali oficiálne rokovať. V liste adresovanom generálnemu riaditeľovi MOLu Zsoltovi Hernadimu sa ďalej uvádza, že ponuka OMV je "dostatočne atraktívna na to, aby ju firma predložila nezávislým akcionárom a umožnila im posúdiť jej výhodnosť."
Rakúska OMV začala so snahou o prevzatie maďarského konkurenta v júli tohto roka, keď zvýšila svoj podiel v MOL z 10 % na 18,6 %. Najnovšiu ponuku z utorka minulého týždňa, v ktorej OMV ponúka 32 000 HUF za akciu, odmietlo vedenie MOL ako nedostatočnú. Spoločnosť MOL argumentuje aj tým, že podľa európskych pravidiel hospodárskej súťaže by po zlúčení s OMV musela predať jednu z dvoch najefektívnejších rafinérií, medzi ktoré patrí aj Slovnaft.
Boj o prevzatie nabral politický rozmer. Rakúsky minister hospodárstva Martin Bartenstein vyzval maďarskú vládu, aby zvážila prevzatie 25-percentného blokačného podielu v ropnej firme. "Takýmto spôsobom by sa mohla maďarská vláda politicky poistiť, aby fúzia spoločností nebola nepriateľským prevzatím zo strany OMV, ale zlúčením medzi rovnými," uviedol Bartenstein pre denník Financial Times Deutschland. Bartenstein zároveň kritizoval zámer maďarskej vlády prijať zákon, ktorý by zabránil prípadným ďalším nepriateľským prevzatiam zo zahraničia. Maďarská vláda by mala podľa neho čo najskôr "vyjasniť" svoj postoj k ponuke OMV.
Na Slovensku pôsobí maďarský MOL prostredníctvom rafinérskej spoločnosti Slovnaft, a.s., v ktorej drží 98,4 % akcií. Skupina Slovnaft zaznamenala v minulom roku podľa medzinárodných účtovných štandardov (IFRS) čistý zisk na úrovni 6,272 mld. Sk.
© 2007, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.