SME

Ako nafta strieda benzín na ČS Shell

Dieselové motory lákajú vodičov nielen svojou nízkou spotrebou. Nedávny nárast ich popularity možno pripísať najmä konštrukčným vylepšeniam motora a výkonnejším pohonným látkam. Napríklad Shell, okrem bežnej motorovej nafty (Diesel Extra), predáva

na svojich čerpacích staniciach aj prémiový V-Power Diesel. Táto vylepšená nafta obsahuje syntetickú zložku GTL, ktorá počas jazdy prečisťuje ventily vstrekovania a obsahuje tiež prísady zamedzujúce korózii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do konca tohto roka bude V-Power Diesel na 55 čerpacích staniciach z celkového počtu 68. Predposledné miesto, kde bolo palivo "inštalované", bola čerpacia stanica v Červeníku. Vystriedalo tam jeden z benzínov. Za štandardných okolností trvá výmena počas bežnej prevádzky stanice tri až sedem dní.

SkryťVypnúť reklamu
  • V priebehu prvého dňa sa na čerpacej stanici vykonávajú stavebné činnosti. Ich súčasťou sú najmä výkopové práce v oblasti úložiska palivových nádrží, vrátane odkrývania systému rozvodov od nádrží až k výdajným stojanom (v prípade čerpacej stanice Shell Červeník je úložisko nádrže situované mimo vozovky, preto tu väčšie stavebné práce, ako napr. odkrývanie vozovky, rezanie asfaltu alebo iných plôch, netreba vykonávať).
  • Druhou fázou sú práce technologické. Vykonávajú sa na základe technologickej schémy čerpacej stanice, ktorá je pre každú čerpaciu stanicu Shell špecifická. Znázorňuje rozmiestnenie nádrží, výdajných stojanov a potrubných rozvodov od nádrží k stojanom.
  • Vlastné technologické práce začínajú odčerpaním benzínu z nádrže. Veľmi dôležitú úlohu pri nich hrá koordinácia s automatickým systémom inštalácie pohonných látok na čerpacej stanici, ktorý je riadený v rámci globálneho systému.
  • Benzín je z palivovej nádrže odčerpaný pomocou zavážacej cisterny.
  • V prípade inštalácie produktu V-Power Diesel je potrebné celú nádrž najskôr vyčerpať a potom mechanicky vyčistiť. Zmiešaním benzínu s naftou by totiž mohlo prísť k zhoršeniu fyzikálno chemických vlastností nafty, najmä k zníženiu bodu vzplanutia, ktorý je pri nafte prísne sledovaný.
  • Po odčerpaní pohonných hmôt z palivovej nádrže sa demontujú všetky potrubné rozvody a následne sa otvorí veko nádrže. Po otvorení veka sa nádrž odvetrá na prípustnú koncentráciu (5mg na liter). Z hľadiska bezpečnosti práce ide o najrizikovejšiu časť procesu obmeny palív na čerpacej stanici. Počas neho dochádza k procesu odsávania benzínových pár z prostredia nádrže za použitia špeciálnych ventilátorov a overenej techniky (tzv. rekuperácie).
  • Po odvetraní pár na prípustnú koncentráciu, vykoná pracovník s kyslíkovým prístrojom ich mechanické vyčistenie. Následne sú odstránené zvyšky ropných látok, vrátane kalov, vody a ďalších nečistôt.
    Počas nasledujúcej vizuálnej kontroly priestoru nádrže odborne vyškolení pracovníci zisťujú prípadné nezrovnalosti na povrchu plášťa. Nasleduje ultrazvuková defektoskopia, pomocou ktorej sa kontroluje hrúbka plášťa a miera korózie v presne stanovených bodoch plášťa nádrže. V prípade poškodenia plášťa z viac než 50 % hrúbky steny, nesmie byť nádrž prevádzkovaná ako dvojplášťová a spadá pod zvýšený dozor štátnych orgánov. V praxi sa takéto poškodenie rieši inštaláciou novej výstelky, ktorá v nádrži vytvorí nový vnútorný plášť a nádrž je v podstate trojplášťová. Ďalej sa prepoja rekuperačné a odvetrávacie potrubia tak, aby nedochádzalo k znehodnoteniu produktu.
  • Zváracie práce, pokiaľ sú na čerpacej stanici potrebné, sa vykonávajú za zvýšených bezpečnostných požiadaviek a za požiarneho dozoru hasičov s príslušnou hasiacou technikou.
  • Ak je nádrž vyčistená, skontrolovaná a uzatvorená, nastáva čas na tlakovú skúšku. Tá overí tesnosť veka nádrže a všetkých prírubových spojov na veku nádrže. Potom sa môže do priestoru nádrže zaviesť nový produkt - a to po predchádzajúcich preznačeniach produktu v stáčacej šachte, v šachte vlastnej nádrže a na výdajných stojanoch, vrátane úprav výdajných pištolí a pod.
  • V okamihu inštalácie nového dieselového paliva začínajú sprievodné práce na čerpacej stanici. Ich neoddeliteľnou súčasťou je preprogramovanie riadiaceho systému čerpacej stanice podľa nového usporiadania produktov na výdajných stojanoch. Preprogramovanie sa vykonáva diaľkovým dátovým prístupom s následnou kontrolou na čerpacej stanici.
  • Po systéme riadenia čerpacej stanice prichádza na rad preprogramovanie meracieho systému obsahu nádrže. Ten meria elektronickou sondou obsah produktu v nádrži a slúži na monitorovanie stavu pohonných látok a ich efektívneho dovozu na čerpaciu stanicu.
  • Poslednou fázou je úprava komunikácie a terénu pri úložisku nádrží do pôvodného stavu.

Už od roku 1994, kedy bola otvorená prvá čerpacia stanica Shell v Prievidzi, sú všetky palivové nádrže tejto spoločnosti v Slovenskej republike dvojplášťové. Priestor medzi plášťami je plnený a neustále dopĺňaný stlačeným a vysušeným vzduchom, ktorý zabraňuje zrážaniu vody medzi plášťami a pôsobí tak proti korózii. Pomocou hadíc a medených trubičiek je v priestore neustále monitorovaná hladina tlaku. V indikačnom prístroji je membránové čerpadlo, ktoré nasáva vzduch z okolia cez filter a priehľadný zásobník so sušiacimi granulami. Takto vysušený vzduch sa cez PVC hadičky dopraví do medzipriestoru nádrže a vytvorí tak prevádzkový tlak. Pri vzniku netesnosti medziplášta a poklese tlaku pod stanovenú hodnotu sa zapne optická a zvuková signalizácia. Následne sú kontaktované zodpovedné osoby za bezpečný chod čerpacej stanice.

SkryťVypnúť reklamu

Potrubné rozvody k výdajným stojanom sú rovnako dvojplášťové a monitorujú sa pomocou indikačného systému, ktorý kontroluje tlak plynu (Dusíku) v medzipriestore. Objem kontrolovaného priestoru dvojpláštového potrubia sa vyplní plynom (Dusíkom) na prevádzkový tlak. Pri vzniku netesnosti medziplášta a poklese tlaku pod stanovenú hodnotu sa zapne optická a zvuková signalizácia. Pretože rozvodné potrubie funguje pod tlakom, pri kontakte stlačeného vzduchu s benzínom alebo dieselovým palivom by mohlo dôjsť k rozpínaniu a možnému výbuchu.

Autor: Shell

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 517
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 053
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 745
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 593
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 411
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 373
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 171
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 773
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Eva Chmelíková: Cítiť depresiu či úzkosť je ľudské.
  2. Ivan Mlynár: Ombucman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  3. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví
  4. Juraj Tušš: Potenciál slovenského národa v 21.storočí.
  5. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné
  6. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  7. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  8. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 291
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 247
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 58 697
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 126
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 403
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 651
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 320
  8. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 6 929
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu