Maďarský privatizačný zákon, tzv. Lex MOL, bráni podľa investorov aj Európskej komisie maďarskú ropnú a plynárenskú firmu MOL pred prevzatím inou zahraničnou spoločnosťou
Londýnsky investičný fond Centaurus Capital predložil eurokomisárovi pre vnútorný trh Charliemu McCreevymu sťažnosť na maďarský privatizačný zákon, tzv. Lex MOL. Ten je podľa neho nastavený tak, aby zabránil akémukoľvek zahraničnému prevzatiu ropnej spoločnosti MOL. "Pevne dúfame, že naša sťažnosť je podložená a v súlade s požiadavkami Európskej komisie na posilnenie akcionárskej demokracie umožní voľný tok kapitálu medzi členskými štátmi," uviedol generálny riaditeľ firmy Centaurus Bernard Oppetit. Centaurus Capital je jeden z najväčších akcionárov skupiny MOL.
Podľa mnohých kritikov a médií prijalo Maďarsko kontroverzný privatizačný zákon ako reakciu na nepriateľskú ponuku rakúskej rafinérskej skupiny OMV na prevzatie MOLu. Ponuku v celkovej výške 20 mld. USD radikálne odmietlo tak vedenie MOLu, ako aj maďarská vláda. Eurokomisár McCreevy podnikol tento týždeň prvé právne kroky proti Maďarsku pre tzv. Lex MOL. Brusel tvrdí, že zákon stanovuje náročné podmienky pri verejných ponukách na prevzatie, a tým bráni maďarskú ropnú a plynárenskú firmu MOL pred prevzatím inou zahraničnou spoločnosťou. Nový zákon podľa EK taktiež umožňuje verejným orgánom určiť člena predstavenstva energetických spoločností s právom zúčastniť sa na ich vedení a kontrole.
(1 USD = 22,601 SKK)
© 2007, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.