"Ak OMV nedosiahne požadované výsledky pomocou otvoreného dialógu, tak zvoláme mimoriadne valné zhromaždenie, aby všetci akcionári MOL využili práva, ktoré im prináležia ako vlastníkom tejto spoločnosti," vyjadrilo sa vedenie OMV
Rakúska ropná spoločnosť OMV ma naďalej v úmysle rokovať s maďarským konkurentom MOL o jeho prevzatí. V prípade, že rozhovory neprinesú žiaden konkrétny výsledok, je rakúska spoločnosť pripravená využiť na dosiahnutie svojich cieľov aj inú možnosť. Konkrétne plánuje v MOL zvolať mimoriadne valné zhromaždenie akcionárov. V utorok o tom informovalo vedenie rakúskeho ropného koncernu.
OMV stále zvyšuje cenu, za ktorú je ochotná kúpiť maďarský MOL. Rakúska rafinérska spoločnosť by chcela rokovať priamo s vedením jej konkurenta, ak sa to však nepodarí, chce podniknúť iné kroky. "Ak OMV nedosiahne požadované výsledky s pomocou otvoreného dialógu, tak zvoláme mimoriadne valné zhromaždenie, aby všetci akcionári MOL využili práva, ktoré im prináležia ako vlastníkom tejto spoločnosti," vyjadrilo sa vedenie OMV.
Rakúsky koncern zároveň podal žalobu na spoločnosť MOL za porušovanie maďarského právneho poriadku. Reaguje tak na dve obmedzenia, ktoré stavajú OMV do nevýhodnej pozície a znemožňujú mu kúpiť MOL. Prekážkou akvizície je okrem iného podmienka, ktorá limituje získanie hlasovacích práv na maximálne 10 %, ako aj kontrola 40-percentného podielu spoločnosti predstavenstvom MOL a jemu blízkymi inštitúciami. Okrem toho podľa denníka Népszabadság chce spoločnosti MOL uložiť pokutu maďarský úrad pre dohľad nad finančným trhom (PSZAF). Ako príčinu denník uvádza masové vykupovanie vlastných akcií, ktoré ropný koncern odštartoval na začiatku júna. Hovorca PSZAF István Binder tieto informácie odmietol komentovať. MOL, firma s najväčšími tržbami v celom Maďarsku, začala vykupovať svoje akcie, aby sa ubránila pred nepriateľskou ponukou rakúskeho konkurenta OMV, pričom tento krok ju stál približne 2,8 mld. USD.
OMV v súčasnosti vlastní 20 % akcií MOL, maďarská vláda ako aj MOL jej bránia v získaní väčšieho podielu. Podľa maďarskej vlády OMV nie je vhodným partnerom pre MOL, keďže rakúsku firmu vlastní sčasti štát, kým jej maďarský konkurent je od pádu komunizmu v súkromných rukách. Dodala, že z prípadného spojenia oboch spoločností by mohol vzísť gigant s nízkou konkurencieschopnosťou, ktorý by mal navyše problémy s protimonopolnými úradmi. OMV si naopak myslí, že spoločnosti budú aj po fúzií pokračovať v pozitívnom vývoji a dokonca sa spojením získajú strategickú výhodu.
Kvôli spoločnosti MOL bude Maďarsko možno čeliť postihom zo strany Európskej komisie (EK). Tej sa nepozdáva tzv. Lex MOL. Brusel tvrdí, že tento zákon stanovuje náročné podmienky pri verejných ponukách na prevzatie, a tým bráni maďarskú ropnú a plynárenskú firmu MOL pred prevzatím inou zahraničnou spoločnosťou, okrem toho porušuje princíp voľného pohybu kapitálu.
Na Slovensku pôsobí maďarský MOL prostredníctvom rafinérskej spoločnosti Slovnaft, a.s., v ktorej drží 98,4 % akcií. Skupina Slovnaft zaznamenala v minulom roku podľa medzinárodných účtovných štandardov (IFRS) čistý zisk na úrovni 6,272 mld. Sk.
© 2007, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.