produkty platiť príspevok pre Správu štátnych hmotných rezerv SR (SŠHR) na budovanie ropných zásob štátu.
"Premiér si vyžiadal čas, bude k tomu ešte špeciálna porada, pričom hľadáme alternatívne riešenia k tomu, ktoré sa navrhlo," uviedol po rokovaní vlády minister financií Ján Počiatek. Návrh novely zákona, ktorý na rokovanie vlády predložil šéf SŠHR Marián Čakajda, by podľa neho znamenal "kvázi" zvýšenie spotrebnej dane a týmto smerom sa vláda nechce vydať. Jedným z riešení je podľa ministra to, že nákup hlavnej časti potrebného množstva núdzových zásob ropy a ropných výrobkov sa vykryje ešte z možností tohtoročného rozpočtu. "Vedeli by sme sa dostať v tomto roku až na jednu miliardu, čo pokrýva 80 percent finančnej potreby Správy štátnych hmotných rezerv," povedal.
So zavedením príspevku na vybrané ropné produkty nesúhlasí ani minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. "Nesúhlasíme s tým, aby sa zvyšovali spotrebné dane na pohonné hmoty," povedal. Poukázal pritom na to, že finančné prostriedky na zabezpečenie potrebného množstva núdzových zásob ropy a ropných výrobkov sa môžu vyčleniť z už existujúcej výšky spotrebnej dane na palivá. "Pokiaľ ide o hmotné rezervy, tak materiál nejde do spotreby, ale zostáva vo finančných aktívach štátu, a preto ide len o zmenu štátnych aktív z peňažnej formy do materiálovej formy," povedal minister hospodárstva.
Výšku príspevku a to, na aké ropné produkty sa bude príspevok vzťahovať, by mala podľa navrhovanej novely zákona určovať vláda nariadením. Podľa predstáv SŠHR by mala výška príspevku za motorový benzín, plynový olej, motorovú naftu, stredný olej a kerozín dosiahnuť výšku 0,50 Sk za liter a za vykurovací olej 0,20 Sk za liter. Slovensko je totiž povinné dobudovať a udržiavať núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov na cieľový stav 90 dní, čo je v súlade s medzinárodnými záväzkami, ktorými je Slovensko viazané. SŠHR predpokladá, že v budúcom roku by vďaka poplatkom získala finančné prostriedky vo výške 1,377 mld. Sk, čo pokryje potrebné finančné prostriedky na vybudovanie núdzových zásob na približne 90 %.
© 2007, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.