ktorú spravuje ruský Lukoil, či nezneužila svoje dominantné postavenie na trhu," informovala Vili Marinova, riaditeľka oddelenia kartelov na protimonopolnom úrade. Ďalej uviedla, že vyšetrovanie, ktoré môže trvať až rok, sa bude týkať celého sektoru, od produkcie až po predajcov.
Rafinéria Lukoilu Neftochim denne spracuje až 140 000 barelov ropy a pokrýva tak až 80 % spotreby motorových palív krajiny. Lukoil, bulharský dodávateľ paliva Petrol a rakúska ropná a plynárenská skupina OMV sú najväčšími spoločnosťami na bulharskom trhu pohonných hmôt.
Stovky bulharských vodičov nákladných áut začali minulý týždeň s protestami, ktorých cieľom mali byť úľavy na daniach z pohonných hmôt a súčasne žiadali vládu o pomoc pred zvyšujúcimi sa cenami palív. Ceny benzínu a nafty sa na čerpacích staniciach od minulého roku zdvojnásobili. Protestujúci vodiči žiadali vládu aj o zníženie počtu ilegálnych prepravcov, ktorý nemajú licenciu a neplatia dane.
Lukoil, ktorý v Bulharsku spravuje nielen rafinériu Neftochim, ale aj množstvo čerpacích staníc, odmietol akékoľvek obvinenia z cenového kartelu.
© 2008, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.