v poslednom období historicky vysokú úroveň. Využívanie technológie CTL zvažujú aj krajiny ako USA, Austrália a India, no uvedomujú si dopady na životné prostredie. Čína spustí produkciu v mongolskom závode koncom tohto roka, pričom prevádzkovať ho bude štátna spoločnosť Shenhua Group. Za rok sa v tomto závode premení 3,5 mil. ton uhlia na 1 mil. ton ropných produktov, čo predstavuje produkciu 20. tis. barelov ropy denne. Je to je však iba malá časť vzhľadom na to, že spotreba Číny sa pohybuje na úrovni 7,2 mil. barelov ropy denne.
Technológia CTL, ktorá umožňuje premenu uhlia na ropu, sa stretáva s nesúhlasom environmentalistov, pretože spôsobuje nadmerný vznik skleníkových plynov s obsahom s oxidu uhličitého. Možnosť premeny uhlia na ropu je však zaujímavá pre krajiny bohaté na uhlie, lebo umožňuje stať sa sebestačným a nezávislým na dovoze tejto suroviny. Proces premeny uhlia na ropu si vyžaduje aj veľké množstvo vody a energie.
Proces premeny uhlia na ropu pri využití CTL bola vyvinutá už pred 100 rokmi, no nenašla široké uplatnenie. Pre slabý prístup k rope ju využívali v nacistickom Nemecku a počas apartheidu v Južnej Afrike. Pri súčasnej cene ropy okolo 130 USD za barel je možné vytvoriť ropu pomocou CTL technológie za približne 67 až 82 USD v závislosti od podmienok. Environmentalisti však tvrdia, že Čína by sa mala radšej zamerať na investície do vývoja automobilov na elektrický pohon, ktoré nevyužívajú palivo vyrábané z ropy.
(1 USD = 19,457 SKK )
© 2008, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.