zdrojov v motorových benzínoch a motorovej nafte uvádzaných na slovenský trh. K splneniu zvýšenej referenčnej hodnoty má pomôcť úprava zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja a zákona o spotrebnej dani z liehu ktorú pripravujú rezorty hospodárstva, pôdohospodárstva a životného prostredia.
V novelizácii by mali rezorty napríklad navrhnúť bioetanol ako biogénnu látku s odpovedajúcou zníženou sadzbou spotrebnej dane pre zmesi motorového benzínu s bioetanolom uvádzané do daňového obehu. Na alternatívne palivo biodisiel (FAME/MERO), ak sa použije ako pohonná látka v čistej forme, by sa mala podľa návrhu v novele zákona uplatňovať nulová sadzba spotrebnej dane. V novelizácii zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja by sa podľa návrhu malo znova zaviesť oslobodenie od spotrebnej dane pre rafinovaný rastlinný olej, ale iba v prípade ak sa tiež použije ako pohonná látka v čistej forme. Novelizáciu zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja by mali ministerstvá pripraviť do konca augusta tohto roku.
Alternatívne motorové palivá mali na slovenskom trhu v minulom roku podiel približne 4 %. Z toho najväčšie zastúpenie mali biopalivá, s podielom približne 2,49 %, zemný plyn (LPG) 1,26 % a stlačený zemný plyn (CNG) približne 0,28 %. Minulý rok na vnútornom trhu SR s motorovými palivami mali jednoznačne dominantné zastúpenie klasické fosílne palivá v zastúpení 96 %. Vzhľadom k tomu, že s praktickou realizáciou programu biopalív v slovenských podmienkach sa začalo v druhom polroku 2006 môže trvať podľa rezortu hospodárstva až tri roky, kým sa vytvorí významný domáci trh s biopalivami.
Do roku 2030 môže byť podľa ministerstva hospodárstva spotreba motorových palív na Slovensku až 2,5-násobne vyššia ako v súčasnosti, čo by zodpovedalo dnešnej úrovni spotreby palív v Rakúsku. Počet automobilov na tisíc obyvateľov by v danom období stúpol zo súčasných 280 na približne 500 automobilov. V súčasnosti sa na trhu používajú biopalivá 1. generácie a na trhu s pohonnými látkami v podmienkach SR sa uplatňujú ako nízko percentuálne zmesi biozložiek s uhľovodíkovými palivami. Ide o biopalivá ako bioetanol, rastlinný olej, bioplyn, či bioETBE. V časovom horizonte od roku 2013 do roku 2020 spoločná energetická politika v oblasti biopalív očakáva od členských štátov Európskej únie pripravenosť na využívanie aj biopalív 2. generácie. Medzi tie patria napríklad bioetanol z celulózy, syntetické biopalivá, syntetický zemný plyn, biodiesel z hydrogenačnej rafinácie, či biovodík.
© 2008, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.