Ropa ako energetická komodita zaznamenala v posledných dvoch rokoch rýchly cenový nárast, od roku 2006 o viac ako 100 %. Je to najmä vďaka rastúcemu dopytu z Indie a Číny.
"V týchto krajinách žije 38 % celkovej svetovej populácie a ekonomiky oboch krajín rastú rekordným tempom," uvádza Vladimír Gešperík, predseda predstavenstva Capital Markets a dodáva: "Čínska ekonomika patrí medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce ekonomiky na svete. S postupným nárastom životnej úrovne sa zvýšil predaj áut a tým i dopyt po pohonných hmotách a nič nenaznačuje tomu, že by sa mal tento rast v najbližšom období spomaliť."
Medzinárodná energetická agentúra (EIA) vo svojom Oil Market Reporte predpokladá rast dopytu v roku 2008 na 88 mil. barelov denne, čo je viac než sú štáty produkujúce ropu schopné dodať na trh. „Podľa EIA bude musieť svet produkovať v roku 2030 až 118 mil. barelov denne, čo je o 39 % viac než je súčasná produkčná kapacita, ktorá sa nachádza na hladine 85 mil. barelov ropy za deň," uvádza Vladimír Gešperík.
Hubbertova lokálna teória zaoberajúca sa dlhodobými predpoveďami spotreby a vyčerpaním ropy bola zobraná na vedomie až po vrchole ťažby v USA v roku 1971. Túto teóriu podporuje fakt, že krivka objavov nových ropných nálezísk dosiahla vrchol v 60. rokoch, odvtedy neustále klesá a od roku 1980 prevyšuje nárast spotreby ropy prírastok jej produkcie. Ďalším faktorom je, že v roku 2005 začala dramaticky klesať príprava projektov na základe ktorých by mala začať ťažba ropy. Náklady na ťažbu ropy sa neustále zvyšujú z dôvodu menej dostupných miest na ťažbu.
"V súčasnosti je zo 65 najväčších miest ťažiacich ropu 54 za vrcholom a ich ťažba rok od roku kontinuálne klesá," uvádza Vladimír Gešperík a dodáva: "Dôvodom spomalenia tempa objavovania nových ložísk bola samotná cena ropy, ktorá sa pohybovala na nízkych úrovniach, ako aj nedostatočná ekonomická návratnosť vložených nákladov. Nízke ceny ropy v 90. rokoch sa tak paradoxne stali príčinou cenového boomu v súčasnosti."
Náklady na prieskum a ťažbu jedného barelu ropy vzrástli od roku 2000 do roku 2007 zo 4 na 18 USD. V rovnakom čase vzrástol podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu i dopyt o 11 %, čo je 8,8 mil. barelov denne a do roku 2012 by sa mal zvýšiť o ďalších 8,5 % na 95,8 mil. barelov za deň. "Prakticky už neexistujú ľahko dostupné ložiská a ak sa spoločnostiam nepodarí dostať k novým energetickým zdrojom, cena ropy môže ísť do roku 2010 až k úrovni 200 - 250 USD za barel," uzatvára Vladimír Gešperík.
Autor: Capital Markets