Počas letných mesiacov výrazne stúpa počet nehôd spôsobených únavou a nízkou koncentráciou za volantom. Žuvačky sú jedným z najčastejších nástrojov v boji proti únave, ich používanie odporúčajú aj odborníci. Podľa prieskumov značky Airwaves medzi
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
vodičmi sú ďalšími povzbudzujúcimi prostriedkami v boji proti únave na dlhých cestách počúvanie rádia a hudby, konverzácia so spolujazdcom, káva či energetické nápoje. Pozitívny vplyv žuvania žuvačiek na koncentráciu a boj proti únave potvrdilo niekoľko vedeckých štúdií, pri žuvaní sa, okrem iného, zvyšuje prúdenie krvi do mozgu o 25 až 40 percent.
Letné prázdniny sa každoročne zapisujú do dopravných štatistík ako obdobie s vyššou nehodovosťou a usmrtenými pri nehodách. V minulom roku patrili mesiace jún a august k trom mesiacom s najvyšším počtom usmrtených osôb pri nehodách alebo s najvyšším počtom dopravných nehôd v roku. V júli 2007 zomrelo pri nehodách 58 ľudí a v auguste sa stalo 5256 nehôd, čo bolo o 167 nehôd viac ako bol minuloročný priemer. Jedným z dôvodov je skutočnosť, že v letných mesiacoch sa šoféri častejšie vydávajú na vyčerpávajúce niekoľkohodinové cesty na dovolenky. Dlhé sedenie, minimálna telesná aktivita a monotónne úkony, najmä na diaľnici, môžu vodičom, ktorí nie sú na dlhé šoférovanie zvyknutí, spôsobiť stres a tiež zvláštny druh únavy.
Hoci štatistiky o dopravných nehodách neuvádzajú počty nehôd spôsobených únavou či stratou koncentrácie, podľa odhadov nejde o zanedbateľné príčiny nehôd, najmä v letných mesiacoch. Dopravný expert Ján Bazovský odhaduje, že až 2000 nehôd ročne môže byť spôsobených unavenými vodičmi, ktorí sa v kritickej chvíli dostatočne nesústredili na šoférovanie.
Žuvanie ako boj proti únave Žuvanie žuvačiek pri šoférovaní auta má, na rozdiel od iných užívaných podporných prostriedkov, niekoľko výhod. Ide totiž o jedinú fyzickú aktivitu, ktorá nie je pri šoférovaní auta nebezpečná (na rozdiel od bubnovania na volant, kývania telom a i.). Aj keď žuvačka zamestnáva telo minimálne, dokáže človeka udržať pri vedomí a zabrániť spánku.
Niekoľko vedeckých štúdií, ktoré v minulosti uskutočnila spoločnosť Wrigley (výrobca žuvačiek Airwaves) potvrdilo, že počas žuvania dochádza k väčšiemu prúdeniu krvi do mozgu, a to až o 25 - 40 percent. Okrem toho, sú pri žuvaní zapojené lícne svaly, ktoré sa inak zapájajú pri agresivite - a tá ochabnutie a únavu vylučuje. Žuvanie pomáha uvoľňovať napätie, udržovať koncentráciu a potláčať únavu, najmä pri dlhodobej a monotónnej záťaži, akou sú práve dlhé dovolenkové cesty.
Ako bojujú Slováci proti únave za volantom? Počúvaním rádia alebo hudby, rozhovorom so spolujazdcom, kávou a žuvaním žuvačiek. Tieto prostriedky v boji proti únave pri šoférovaní najčastejšie spomínali vodiči a vodičky v bleskovom prieskume, ktorý značka Airwaves uskutočnila v prvom augustovom týždni na serveroch www.natankuj.sk a www.woman.sk (výsledky na obrázku).
32 % slovenských vodičov a vodičiek z celkovo 1064 opýtaných uviedlo počúvanie rádia alebo hudby ako najpoužívanejší prostriedok, ktorým najčastejšie bojujú proti únave za volantom. Na druhom mieste respondenti spomínali rozhovor so spolujazdcom, ktorý pomáha udržiavať pozornosť 22% opýtaných. Po káve siaha 21 % všetkých opýtaných. Žuvanie žuvačiek, túto snáď jedinú povolenú fyzickú činnosť pri šoférovaní, robí 13 % vodičov a vodičiek. Nasledujúce piate miesto v poradí obľúbených povzbudzujúcich prostriedkov pri šoférovaní automobilu patrí energetickým nápojom, ktoré pije 12 % vodičov. 5 % opýtaných volí iný spôsob boja proti únave za volantom, ako napríklad prestávku, vyvetranie vozidla a pod. 3 % respondentov priznali, že ak sú unavení, s chuťou si zaspievajú.
Psychológ a generálny sekretár Slovenského autoturist klubu Zoltán Bojar pripomína vodičom i vodičkám nielen pred cestami na dovolenky, že by pri šoférovaní mali dbať na svoju pohodu: "Dobrá zásada znie: kto šoféruje auto, ten potrebuje fyzickú a psychickú pohodu. A má právo na svoj komfort. Urobte si za volantom pohodlie, nezabúdajte sa na dlhých cestách zastaviť a natiahnuť sa, najlepšie raz za dve hodiny. Dobrá nálada a schopnosť povzniesť sa nad nevhodné správanie iných je často základom pre bezpečnú jazdu." Ďalej dodáva, že stimulovať sa pri šoférovaní kávou alebo energetickými nápojmi nestačí. Zvlášť pred dlhými trasami by vodiči mali mať radšej po ruke balíček žuvačiek a pri šoférovaní zamestnávať žuvacie svaly, a následne aj mozog, žuvaním.