Dopravnú nehodu vždy opíšte polícii aj poisťovni tak, ako sa stala, nenechajte sa prehovoriť prísľubom peňazí. Ak bude, naopak, žiadať druhý účastník peniaze od vás, nič mu neplaťte. Nechajte to vždy len na poisťovňu.
Čo robiť ako prvé, ak ste sa stali účastníkom dopravnej nehody? Pri ťažkých nehodách so zranením osôb platí povinnosť zabezpečiť miesto, poskytnúť prvú pomoc, zavolať bezodkladne políciu a záchrannú službu.
Podľa policajných štatistík pri osemdesiatich percentách nehôd dôjde iba k škodám na vozidlách a na majetku. V týchto prípadoch treba zabezpečiť miesto nehody a pripraviť podklady pre poisťovňu a zhodnúť sa s druhým účastníkom na priebehu nehody a vinníkovi. V sporných prípadoch zabezpečiť svedkov. Od konania priamo na mieste nehody závisí hladký priebeh ďalšieho riešenia udalosti s poisťovňou a poškodeným.
Klamať sa nevypláca Okolnosti a dôsledky dopravnej nehody môžu mať rôzny vplyv na ľudí podľa toho, na akom aute jazdia, či kde sú zamestnaní. Neraz sa stáva, že vinník sa snaží dohodnúť s poškodeným na inej verzii dopravnej nehody a naoko ponúka výhodnejšie riešenie. Argumentovať môže hrozbou straty zamestnania či iných problémov, aby tak presvedčil poškodeného zobrať na seba vinu.
Čo musí poskytnúť vinník nehody? - meno a priezvisko
- obchodné meno
- adresu trvalého pobytu
- sídlo firmy
- obchodné meno a sídlo poisťovne
- číslo poistnej zmluvy
Nikdy sa nesnažte dohodnúť na "inej" verzii nehody, aj keď vám vinník ponúka kompenzáciu. Vymyslený a nepravdivý opis nehody v sebe ukrýva zradné detaily, ktoré si poisťovňa všimne a bez policajnej správy môže krátiť poistné plnenie. Pri podozrení, že druhý účastník nehody šoféroval pod vplyvom alkoholu, okamžite volajte políciu. Následne sa dychovej skúške podrobia vodiči účastní pri dopravnej nehode.
Zákonná povinnosť Bezprostredne po nehode by si mal poškodený od vinníka dopravnej nehody zistiť údaje potrebné k uplatneniu nároku na náhradu škody. Vinník nehody má zo zákona povinnosť poskytnúť poškodenému meno, priezvisko, trvalý pobyt poisteného alebo jeho obchodné meno a sídlo. Tiež treba od vinníka nehody žiadať obchodné meno a sídlo poisťovateľa, u ktorého bolo uzavreté poistenie zodpovednosti a, samozrejme, číslo poistnej zmluvy.
Odfoťte nehodu mobilom Ak sa dohodnete s druhým účastníkom nehody, že nezavoláte dopravnú políciu, vyjasnite si, kto dopravnú nehodu zavinil a kto za vzniknutú škodu zodpovedá. Najlepšie je s druhým šoférom vypísať tlačivo - správu o nehode, ktoré poisťovne poskytujú klientom pri uzatváraní poistnej zmluvy.
Ak čisté tlačivo nemáte v aute pri dokladoch, spíšte vyhlásenie od poisteného vinníka, že dopravnú nehodu zavinil. Najlepšie je nafotiť si mobilným telefónom postavenie a poškodenie vozidiel bezprostredne po nehode.
Chránite sa tak pre prípad, ak poistený nehodu nenahlási svojmu poisťovateľovi alebo odmietal uznať svoje zavinenie. Potom je na poškodenom, aby preukázal poisťovni, že za škodu zodpovedá jej poistenec.
"Ak sa poškodenému nepodarí preukázať zavinenie druhého účastníka dopravnej nehody a má uzatvorené havarijné poistenie, poisťovňa uhradí škodu z tohto poistenia, po odpočítaní dohodnutej spoluúčasti," povedala Lucia Muthová hovorkyňa Allianz-Slovenskej poisťovne.
Časový limit Pri dopravných nehodách a poistných udalostiach z povinného zmluvného poistenia musí udalosť nahlásiť poistený svojej poisťovni najneskôr do 15 dní. Ak sa nehoda stala v zahraničí, vinník ju musí oznámiť do 30 dní.
Poškodený majiteľ vozidla si uplatňuje nárok na náhradu škody priamo voči poisťovni vinníka a je povinný pristaviť poškodené motorové vozidlo na obhliadku. "Samotná likvidácia prebieha individuálnym spôsobom podľa priebehu vzniku poistnej udalosti," povedala Muthová.
Špeciálne prípady Ak sa vozidlá nezrazia, poisťovňa zašle poškodenému doplňujúce dotazníky za účelom objasnenia udalosti, pri ktorej došlo k poškodeniu auta.
"Nehodu došetrujeme na mieste, kde sa stala a vykonávame fotodokumentáciu. V niektorých prípadoch si dávame vypracovať znalecký posudok na priebeh a vznik dopravnej nehody," povedala Muthová.
Vo väčšine prípadov prebieha likvidácia štandardným spôsobom - to znamená, že poisťovňa vyžaduje doklady za opravu poškodeného vozidla alebo žiadosť poškodeného o likvidáciu rozpočtom. Pri poškodení čelného skla chce poisťovňa doklady za opravu.
Môže žiadať doplatok Ak ste zavinili nehodu a poisťovňa druhému účastníkovi uhradila škodu z vašej zákonnej poistky, má ešte právo žiadať doplatok v prípade, že sa mu zdá, že dostal málo. Žiadať ju však musí od poisťovne, nie od vás.
Z povinného zmluvného poistenia sa hradí vždy skutočná škoda určená podľa ceny veci v čase poškodenia. To znamená, že od nákladov na opravu poisťovňa odpočíta amortizáciu vozidla.
Kedy volať políciu? Aj vtedy, ak zrazíte značku Nový zákon výrazne zvýši hranicu škody, pri ktorej už účastníci nehody musia volať policajtov. Políciu netreba volať pri nehodách, kde škoda na vozidle nepresiahne desaťnásobok minimálnej mzdy. Toto neplatí, ak došlo k poškodeniu zdravia, usmrteniu a ak vznikne škoda na verejno-prospešnom zariadení, ako sú dopravné značky, zvodidlá alebo semafory.
Vodiči by sa mali obrátiť na políciu, ak sú okolnosti nehody nejasné, vinník sa nechce priznať alebo je podozrenie, že niektorý z vodičov jazdil pod vplyvom alkoholu.
Záleží tiež na zmluvných podmienkach s poisťovňou, kedy je ochotná plniť náhradu škody a kedy vyžaduje policajnú správu. Políciu volajte, ak vám druhá strana nechce poskytnúť osobné údaje alebo z miesta nehody odíde.
Po novom Podľa nového zákona o premávke na cestách bude dopravná nehoda definovaná ako udalosť v cestnej premávke, ktorá sa stane v priamej súvislosti s premávkou vozidla a pri ktorej sa usmrtí alebo zraní osoba, poškodí cesta alebo všeobecne prospešné zariadenia, uniknú nebezpečné látky, na niektorom zo zúčastnených vozidiel vrátane prepravovaných vecí alebo na inom majetku vznikne hmotná škoda odhadom prevyšujúca 120-tisíc korún (3900 eur).
Uvedená vysoká hranica, keď je potrebné nehodu hlásiť polícii, môže spôsobiť, že ľudia budú hlásiť viac poistných udalostí a že narastie počet špekulatívnych poistných udalostí. Poisťovne sa na túto situáciu pripravili novými postupmi došetrovania poistných udalostí.
Nad limit V prípade, že účastníci nehody nevolali políciu a škoda na vozidle poškodeného presahuje zákonný limit, keď je nutné volať políciu, môže poisťovňa znížiť poistné plnenie. Poisťovňa má voči poistenému nárok na náhradu poistného plnenia alebo jeho časti, ktoré za neho vyplatila z dôvodu škody spôsobenej prevádzkou auta.
Kedy volať políciu dôjde k zraneniu osôb
odhadovaná škoda presahuje zákonnú hranicu
okolnosti nehody sú nejasné
vinník sa nechce priznať
podozrenie na požitie alkoholu
autá havarovali, ale sa navzájom nezrazili
druhý účastník nahovára na krivú výpoveď
Čo urobiť po nehode? poskytnúť prvú pomoc
zabezpečiť miesto nehody (VIDEO)
ak je potrebné privolať zdravotnícku pomoc alebo políciu
konať rozvážne
spísať údaje od vinníka
odfotiť miesto nehody a rozsah poškodenia
dohodnúť sa o spoločnom postupe zúčastnených