Keďže svetový motokros vstupuje do tohtoročnej sezóny s množstvom zmien, uplynulá sezóna bola poslednou, v ktorej sa pretekalo podľa starého systému. Prítomnosť až pätice trojpretekov v minuloročnom kalendári však jasne naznačila, akým smerom sa bude svetový motokros uberať od nového tisícročia. Historické zmeny organizácie svetového šampionátu motokrosárov si rozoberieme neskôr, nateraz sa pozrime, ako dopadli boje v minulej sezóne.
Stodvadsaťpäťky charakterizovala opäť účasť obrovského množstva mladých pretekárov. Kým ich mená mnoho nehovorili, výkony v sedle motocykla ukázali na to, aké obrovské množstvo dravých, rýchlych a motokrosovo dospelých jazdcov sa vo svete pohybuje. Tieto tvrdenia dokazuje aj skutočnosť, že majstrom sveta sa stal mladý Juhoafričan Grant Langston. Tento jazdec s ročníkom narodenia 1982 už v sezóne 1999 dokázal zobrať dve víťazstvá vtedy suverénnej dvojici jazdcov Chiodi – Federici. Títo dvaja jazdci v minulom roku vyprázdnili pozície v najmenšej triede. Federici prestúpil o triedu vyššie a úradujúci šampión Chiodi kvôli zraneniu zasiahol do boja až na konci sezóny bez šance pobiť sa o titul.
Za suverénnym Langstomom (KTM) skončil druhý Brit James Dobb (KTM) a tretí Američan Mike Brown (Honda). Stodvadsaťpäťky v minulom roku mali ešte jedného suveréna. Bola ním značka motocyklov KTM. V prvej desiatke konečného hodnotenia sa okrem Langstona a Dobba umiestnili ešte ďalší dvaja jazdci na motocykli tejto rakúske značky. Bol to piaty Belgičan Patrick Caps a siedmy Nór Kenneth Gundersen. Medzi mlaďou mnoho vody nenamútili niekdajší svetový šampióni, starí páni Puzar s Parkerom. Obaja sa pred sezónou vrátili z najsilnejšej triedy medzi kolibríkov. Na konci sezóny figuroval Parker v službách značky TM na ôsmom mieste a Puzar v sedle Yamahy bol dokonca až dvanásty. Zo slovenských reprezentantov skúsil ťažký chlebík v tejto triede len Tomáš Bučenec. Úspechom bolo už to, že neuviazol v kvalifikačnom site.
Autor: BOHDAN JONEK