dlhšiu dobu cenový konkurenčný boj, mohla nafta zlacnieť menej. Z vašich príspevkov sme zaznamenali, napríklad v niektorých lokalitách Trenčianskeho, Žilinského, Bratislavského, Banskobystrického a Košického kraja, zníženie cien nafty len o 0.30 až 0.50 Sk/liter.
To, čo platí pre naftu, platí aj pre benzíny, ktorých cena sa na čerpacích staniciach s nižšími cenami znížila nie o 0.50 Sk/liter, ale len o 0.30 až 0.40 Sk/liter.
Na Slovensku by ste sa (až na málo výnimiek), už nemali stretnúť s cenou najpredávanejšieho benzínu, bezolovantého 95-oktánového, nad 42 Sk/liter. A aj cena nafty vo väčšine prípadov klesla pod 41 Sk/liter.
Ak sa posledné zlacňovanie opieralo o dlhší trend klesania cien palív na svetových trhoch, čo v mnohých navodilo optimizmus v čo najskoršie ďalšie zlacňovanie PHM na Slovensku, ich optimizmus by sa mal krotiť. Totiž, včerajší prudký nárast cien ropy, ktorý pokračuje aj dnes sa prejavuje aj na cenách pohonných hmôt na svetových trhoch. Tie včera, oproti pondelku narástli približne o 3%, pričom benzíny znovu dosiahli hranicu 700 dolárov za tonu. Ak by sa rast ropy a následne rast cien benzínov a nafty na burzách nezastavil a nezačal klesať, buď sa ešte chvíľu (cca týždeň) ceny PHM na Slovensku udržia na úrovni, ktorú dosiahli po včerajšom zlacňovaní, alebo sa čoskoro dočkáme návratu zdražovania pohonných hmôt.
Dnes večer Vám v magazíne portálu Natankuj znovu prinesieme grafy, v ktorých porovnáme ceny palív na Slovensku a na burze v Rotterdame (tá má veľký vplyv na ceny PHM na Slovensku).