nemenovanej arabskej krajiny. Chávez to uvítal a dodal, že do kartelu by mala vstúpiť aj Bolívia, ktorá minulý mesiac ohlásila znárodnenie plynárenského priemyslu. "Latinská Amerika prežíva historické momenty, jej vlády s hrdosťou povstávajú v mene svojich vykorisťovaných občanov a získavajú strategickú kontrolu nad svojimi prírodnými zdrojmi," vyhlásil Chávez.
Dnes sa vo Venezuele uskutoční zasadanie OPEC, na ktorom majú delegáti členských krajín kartelu rozhodnúť o nastavení limitu na ťažbu. Analytici vo všeobecnosti očakávajú, že členské krajiny ponechajú produkčnú kvótu na nezmenenej úrovni 28 mil. barelov denne aj napriek snahe Venezuely limit znížiť. Členovia OPEC sú v súčasnosti rozdelení v očakávaní budúceho vývoja cien ropy. Kým niektorí, ako napríklad Líbya, očakávajú rast cien ropy v dôsledku geopolitického napätia a vysokého dopytu Číny a Indie, ďalší, napríklad Irán, sa domnievajú, že ceny klesnú pre vysoký rast zásob.
Kartel OPEC, ktorý zabezpečuje približne tretinu celosvetovej produkcie ropy, tvorí 11 členov, a to Alžírsko, Indonézia, Irán, Irak, Kuvajt, Líbya, Nigéria, Katar, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty a Venezuela. Podľa analytikov by prijatie Ekvádoru a Bolívie neznamenalo presun vplyvu v karteli z krajín Blízkeho východu na Latinskú Ameriku, pomohlo by to však Hugovi Chávezovi získať prestíž medzinárodného štátnika.
© 2005, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.