pred svojím rakúskym súperom, ktorý sa tiež usiluje získať INA.
Maďarská spoločnosť, ktorá už vlastní 25 % v spoločnosti INA, ponúkla za akciu 2 800 chorvátskych kún (HRK), resp. 1,2 mld. eur za 31-percentný podiel v spoločnosti INA, ktorý nedrží MOL ani chorvátska vláda. Podľa analytikov je ponuka, ktorá ohodnocuje celú firmu INA na 3,9 mld. eur, prinízka, pravdepodobne však aj tak uspeje.
Podľa analytikov by úspešné prevzatie posilnilo pozíciu spoločnosti MOL v strednej Európe a bolo by prekážkou expanzívnym plánom OMV, ktorá sa začiatkom augusta vzdala dlhotrvajúcich zámerov prevziať firmu MOL, pričom taktiež prejavila záujem o INA. Chorvátska vláda drží v INA 44-percentný podiel, prisľúbila však, že tento podiel zníži na 25 % predtým, ako krajina pravdepodobne v roku 2011 vstúpi do Európskej únie. Chorvátska vláda so spoločnosťou MOL o predaji tohto podielu rokovala a taktiež uviedla, že bude uvažovať aj o výmene akcií. Chorvátski vojnoví veteráni vlastnia v spoločnosti INA 14-percentný podiel, pričom zvyšných 17 % je kótovaných na burze.
Na Slovensku pôsobí maďarský MOL prostredníctvom rafinérskej spoločnosti Slovnaft, a.s., v ktorej drží 98,4 % akcií.
© 2008, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
(1 HRK = 4,199)
(1 EUR = 30,309 SKK)