m zabránila rozšíreniu chaosu na finančných trhoch.
Na ropnom trhu je okrem toho niekoľko býčích faktorov, ako je útok ozbrojených rebelov na ropovod v Nigérii a výpadok produkcie v USA následkom hurikánu Ike. Analytici tiež očakávajú, že správa ministerstva energetiky ukáže za minulý týždeň pokles stavu amerických ropných rezerv.
Barel (159 litrov) ľahkej americkej ropy s októbrovým kontraktom sa dnes skoro ráno predával v elektronickom obchodovaní na ázijskom trhu za 93,90 USD. To je o 2,75 USD viac ako v utorok na konci obchodovania. Predtým sa cena októbrového kontraktu americkej ropy vyšplhala až na 94,72 USD za barel. V utorok stratil októbrový kontrakt americkej ropy 4,56 USD a uzavrel na 91,15 USD za barel, keď predtým v pondelok oslabil až o 5,47 USD. Za posledné dva dni teda zlacnel viac ako o 10 USD. Počas utorkového obchodovania jeho cena klesla až na 90,51 USD, čo je najmenej od 8. februára a 39 % pod rekordom 147,27 USD za barel z 11. júla.
Ropa Brent zo Severného mora dnes ráno zdražela o 3,10 USD a predávala sa za 92,32 USD za barel.
Cena ropy sa v súčasnosti pohybuje približne na úrovniach zo začiatku roka. Ochladenie ekonomiky v USA a ostatných spotrebiteľských krajinách však viedlo k jej prepadu viac ako o 35 % z rekordných úrovní nad 147 USD dosiahnutých v polovici júla.
"Každý sa obáva, že finančný sektor postihne veľký otras, ktorý bude mať následky na ekonomiku. Investori teraz dúfajú, že sme zvládli situáciu okolo AIG, čo môže viesť k rastu trhu," uviedol manažér tokijskej spoločnosti Mitsubishi Corp Anthony Nunan.
Informovala o tom agentúra Reuters.
(1 USD = 21,224 SKK)