Centrálna banky po celom svete napumpovali do svojich peňažných systémov miliardy dolárov a americké úrady pracujú na pláne, ktorý by mal vyriešiť problém nedobytných úverov, keďže predchádzajúce opatrenia, vrátane záchrany AIG, nedokázali obnoviť dôveru na trhoch. Turbulencie na finančných a akciových trhoch viedli investorov k presvedčeniu, že komodity sú pre nich pomerne bezpečným prístavom.
Barel (159 litrov) ľahkej americkej ropy s októbrovým kontraktom sa okolo obeda miestneho času v Singapure predával za 98,32 USD. To je o 44 centov viac ako vo štvrtok na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. Počas štvrtka októbrový kontrakt americkej ropy dočasne posilnil aj cez 100-dolárovú hranicu.
Ropa Brent zo Severného mora s novembrovým kontraktom dnes ráno zdražela o 26 centov na 95,45 USD za barel.
Finančná kríza rozvírila finančné a akciové trhy, čo viedlo najprv k prepadu cien čierneho zlata. Niektorí obchodníci s ropou sa však začínajú opäť sústreďovať na fundamenty. Obavy vzbudené poklesom ropných rezerv v USA a útokmi ozbrojených vzbúrencov v Nigérii na ropné zariadenia viedli k zdraženiu komodity o 7 USD za posledné dva
dni.
"Myslím si, že fundamenty na ropnom trhu sú stále dosť býčie," uviedol melbournský analytik National Australian Bank Gerard Burg. Podľa odborníkov však kľúčovým faktorom naďalej zostáva situácia na Wall Street.
Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.
(1 USD = 20,884 SKK)