o hospodárstva sa výrazne spomalí.
Americký senát ohlásil, že o zamietnutom pláne pomoci bude opätovne hlasovať dnes a nie až zajtra ako bolo pôvodne avizované. Balíček pomoci obsahuje aj nové prvky ako daňové úľavy a zvyšovanie vládnej garancie vkladov zo súčasných 100 000 USD až na 250 00 USD. Každopádne zatiaľ ide len o návrhy, na konečnú podobu si musíme počkať až po hlasovaní.
Podľa agentúry Reuters sa však cena ropy napriek tomu prepadla pod úroveň 96 USD (2033,40 Sk) za barel. Správa o stave zásob čierneho zlata v USA totiž ukázala ich nečakane vysoký nárast a pokles dopytu po motorových palivách.
Barel (159 litrov) ľahkej americkej ropy s novembrovým kontraktom zlacnel viac ako o 4 USD v porovnaní s utorkovou zatváracou cenou na 95,95 USD. Ešte dnes ráno ropa posilnila o vyše 2 USD a jej cena sa vyšplhala až na 102,84 USD za barel. Cena ropy Brent zo Severného mora klesla o 3,77 USD na 94,40 USD za barel.
Zásoby ropy v USA, ktoré sú najväčším svetovým spotrebiteľom tejto komodity, počas uplynulého týždňa vyskočili o 4,3 milióna barelov, pričom analytici počítali so zvýšením iba o 2,4 milióna barelov.
"Tieto čísla vyzerajú ako medvedí faktor. Posledné údaje ministerstva energetiky týkajúce sa dopytu v USA sú tiež negatívne," uviedol analytik spoločnosti Strategic Energy Research Mark Kellstrom. "Toto bude pravdepodobne ďalej stláčať cenu ropy."
Správa ministerstva energetiky tiež ukázala prekvapivý nárast benzínových rezerv. Analytici prognózovali ich zníženie o 1,6 milióna barelov. Celkový dopyt po ropných produktoch bol počas uplynulých 4 týždňov o 7,1 % nižší ako v rovnakom období vlani.
(1 USD = 21,181 Sk)
Autor: FIMEX Capital o.c.p.