Dodali, že v centre záujmu by mali zostať takzvané čisté technológie, keďže odsúvanie boja s globálnym otepľovaním iba predraží nevyhnutné zmeny v energetickej oblasti.
Obavy z dlhého poklesu ekonomiky viedli k prepadu cien ropy z rekordu 147,27 USD (3583,80 Sk) za barel (159 litrov) zaznamenaného 11. júla na dnešných asi 64 USD za barel. To viedlo mnohých odborníkov k tomu, že očakávajú výrazný pokles investícií do ťažby.
Šéf Totalu Christophe de Margerie tvrdí, že takýto scenár povedie k nedostatku ponuky po prekonaní súčasnej krízy a oživení dopytu. "Existuje kríza? Áno. Musíme jej čeliť? Áno. Musíme zaujať nejaké stanoviská? Áno," uviedol na výročnej konferencii s názvom Oil and Money v Londýne. "Čím dlhšie bude kríza trvať, tým viac potom vzrastú ceny ropy. Ceny ropy vyskočia až do nebies."
Šéf Totalu, ktorý je najväčšou francúzskou spoločnosťou z hľadiska trhovej kapitalizácie a tržieb, dodal, že spoločnosť bude naďalej investovať do ropných projektov "v strednodobom a dlhodobom horizonte".
Odstupujúci šéf rusko-britskej spoločnosti TNK-BP Robert Dudley tvrdí, že nedávne rekordné ceny čierneho zlata boli výsledkom poklesu výdavkov na produkciu. Podľa Dudleyho sa táto chyba nesmie zopakovať. "Investície sa budú odkladať alebo rušiť," uviedol. "To je prirodzená reakcia, ale ak naše odvetvie zájde priďaleko týmto smerom, ako sa to stalo počas uplynulých dvoch desaťročí, nebudeme schopní reagovať na globálny dopyt po jeho oživení."
Predstavitelia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) na konferencii obhajovali svoje rozhodnutie z minulého piatka, keď sa na mimoriadnom stretnutí vo Viedni dohodli na znížení produkcie o 1,5 milióna barelov ropy denne. Jedným z argumentov bolo práve to, že nízke ceny ropy ohrozujú investície do ťažby. Preto je potrebný postupný rast cien, ktorý stimuluje investície.
Informovala o tom agentúra AP.
(1 USD = 24,335 Sk)