Krízové stretnutie predstaviteľov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), ktoré sa uskutočnilo v sobotu v Káhire, neprinieslo nijaké konkrétne výsledky. Uviedol to na svojej internetovej stránke nemecký denník Financial Times Deutschland.
Kartel príjme rozhodnutie o výške dennej dodávky ropy na svetový trh až na pravidelnom stretnutí 17. decembra. Dovtedy budú členovia OPEC skúmať, akým spôsobom sa na trhu môže dať do súladu dopyt po komodite aj jej dodávka naň.
Podľa generálneho tajomníka OPEC Šakíba Chalíla sa v prvom rade posúdi vplyv predchádzajúceho zníženia dodávky ropy o 1,5 milióna barelov denne na trh.
Minister ropného priemyslu Saudskej Arábie Ali Naími v Káhire v sobotu povedal, že jestvujú "dobré dôvody na to, aby bola cena barelu 75 USD" (1764 Sk). Poukázal na problémy menších krajín, producentov ropy, ktoré pri nižšej cene za barel (159 litrov) znižujú jej ťažbu a obmedzujú investície do jej získavania. Podľa ministra však svet potrebuje ropu zo všetkých možných zdrojov, aby sa mohol uspokojovať dopyt po nej v strednodobom i dlhodobom horizonte.
Tento týždeň kolísala cena barelu hlavného druhu ropy West Texas Intermediate (WTI), od ktorej sa na svetovom trhu odvodzujú ceny ostatných druhov tejto komodity, okolo 55 USD.
Kým teraz by mala byť "spravodlivá" cena barelu ropy 55 USD, na prelome storočí chceli dostávať za barel "spravodlivých" 22 až 28 USD. Exportéri komodity dosiahli svoj cieľ v roku 2003, keď sa barel začal predávať po viac ako 30 USD. Rastúci dopyt po rope z krajín ako Čína a India viedol k jej trvalému zdražovaniu. Historický rekord dosiahla komodita v polovici júla tohto roku, keď barel WTI stál 147,27 USD.
Svetoví ropní experti potvrdzujú, že pri terajšej cene ropy prestávajú byť mnohé projekty na získavanie komodity rentabilné. Ide o ťažbu ťažkej ropy v povodí Orinoca vo Venezuele, alebo jej získavanie z ropných pieskov v Kanade. Rovnako neprichádza do úvahy ani realizácia projektov spod dna hlbokých morí.
Experti predpokladajú, že na decembrovom stretnutí OPEC dôjde k novému zníženie dennej ťažby suroviny. Napriek obavám zo svetovej hospodárskej krízy by toto opatrenie mohlo dosiahnuť minimálny cieľ - pokles ceny ropy sa zastaví.
Informovali o tom nemecký denník Financial Times Deutschland, agentúry Reuters a AP.
(1 USD = 23,516 Sk)