BREZNO.
Zima netoleruje chyby Suché cesty a moderné autá dokážu tolerovať aj nesprávne nájazdy do zákrut a menšie chyby šoféra. Keď v lete vojde do ostrej zákruty o niečo rýchlejšie ako treba, pneumatiky možno zapískajú, ale auto zostane na ceste. Šofér si vydýchne a pokračuje ďalej. Na studenej mokrej ceste, poľadovici a na snehu stačí ísť o kilometer rýchlejšie, brzdiť neskoro alebo nesprávne točiť volantom a problém je na svete.
Znížiť rýchlosť Na začiatku zimy treba citlivo zvažovať rýchlosť a spôsob nájazdu do zákruty, brzdiť pokiaľ ide auto rovno a potom plynule točiť volantom. Ostré „zalomenie" volantu v jednom momente môže spôsobiť najskôr nedotáčavý a potom pretáčavý šmyk. Pozeranie rovno pred seba a nie do zákruty spôsobuje, že vodič brzdí neskôr ale viac ako treba a zároveň nevie trafiť správny oblúk.
Väčšina vodičov doplatí na to, že vo vrchole zákruty ich auto práve ťahá von a oni musia ešte viac otočiť volantom, pritom v tomto bode už treba volant pomaly začať vracať späť - otvárať. Ideálne by malo byť auto vo vrchole zákruty bližšie k vnútornej časti pruhu.
Jemne narábať s autom Poľadovicu by sme mali vedieť odhaliť skôr než nás začne šmýkať a zľadovatelej ceste prispôsobiť rýchlosť. Ak v zákrute prekvapí jemná strata priľnavosti, netreba panikáriť, brzdiť alebo prudko točiť volantom. Radšej zákrutu volantom na chvíľku otvoriť, potom jemne pritiahnuť a skúsiť zľahka udržať stopu. Čím viac chce šofér v takejto situácii zatáčať volantom, tým horšie.
Ozrejmenie pojmov
Zatvárať zákrutu - točiť volantom do zákruty, zatáčať
Otvárať zákrutu - točiť volantom späť, vyrovnávať
Zalomiť zákrutu - výrazne otočiť volantom do pravouhlej zákruty alebo odbočky