BANSKÁ BYSTRICA. Od marca budúceho roka budú mať motoristi v autolekárničkách lepší prehľad a návod na poskytnutie prvej pomoci. Ministerstvo zdravotníctva si od novej vyhlášky sľubuje lepšie poskytnutú prvú pomoc a nižšie náklady pri obnovení autolekárničky.
Podľa nových pravidiel nebude treba meniť celú lekárničku, ak nejaká zložka prestarne, ale iba jednu zo štyroch častí. S výsledkami súdnych pitiev a odhadom, že až 60 percent úmrtí na cestách by nemuselo nastať, keby bola v prvých minútach poskytnutá prvá pomoc, súhlasia aj záchranári.
„Žiaľ je to reálne číslo. Vždy keď prídeme na miesto nehody vidíme, či bola podaná adekvátna alebo vôbec nejaká prvá pomoc," povedal Vlasto Drašnár, profesionálny záchranár.
Laici potrebujú informácie
Karta prvej pomoci bude na prednej strane obsahovať informáciu o linkách tiesňového volania a obrázkový návod život zachraňujúcich výkonov. Zadná strana karty poskytne návod na zastavenie krvácania, uvoľnenie dýchacích ciest, vonkajšiu masáž srdca, dýchanie z pľúc do pľúc a opis stabilizovanej polohy.
Informácie tohto typu žiadali v minulosti svedkovia nehôd od linky záchrany, ktorá dnes kvôli nedostatku financií od sponzorov a štátu nefunguje. "Ľudia nám volali aj preto, lebo nevedeli čísla na záchranárov. Mali sme vyše tridsaťtisíc konzultácií ročne," potvrdila Renáta Andrejčáková z Nadácie reťaz života. Andrejčáková vidí veľký význam karty prvej pomoci a zmysel v spojení jednotlivých aktivít, vrátane ukážky prvej pomoci v médiách. „Naša linka bola niečo iné ako karta, bola tam 24 hodinová služba, podávala všetky informácie, ktoré ľudia potrebovali na konzultáciu v oblasti prevej pomoci," pripomenula Renáta Andrejčáková.
Niekde návody rozdávajú
Školiace stredisko prvej pomoci v Banskej Bystrici rozdáva mladým vodičom manuály, ktoré sa lepia na lekárničku. Nálepka so schematickým návodom život zachraňujúcich úkonov predbehla vyhlášku ministerstva. „Je veľmi dobré, že človek v zložitej situácii presne vie, čo má robiť. Máme vytlačené aj nové karty, sú pekné," povedal Ján Benčík zo Školiaceho strediska prvej pomoci. Väčšina budúcich vodičov nevie o podávaní prvej pomoci absolútne nič.
Pomohlo by, keby na základe karty pri reálnych nehodách aspoň správne zavolali pomoc a zabezpečili miesto. Ostatné úkony závisia od povahy človeka a záchranári vedia, že od bežných vodičov veľa čakať nemôžu. Niekedy však stačia dva alebo tri jednoduché úkony podľa návodu na spriechodnenie dýchacích ciest. „Vidím v tom dobrú vec," povedal o kartách Benčík.
Dôležité minúty
Na záchranu človeka pri autonehode je najdôležitejších prvých desať minút, kým príde záchranka. Keď laik urobí manéver na spriechodnenie dýchacích ciest, zranený má omnoho väčšie šance na prežitie alebo na následné prinavrátenie do plnohodnotného stavu. Mnohé nehody vyzerajú na pohľad desivo, ale na vrátenie vedomia a životných funkcií netreba veľa. Ostatné zvládnu záchranári.
„Prvých desať minút je pre zraneného dôležitých aj vo fatálnom štádiu, keď nastane zástava srdca alebo bude mať masívne krvácanie, práve vtedy by mal zakročiť laik, ktorý pomocou skúseností, vedomostí alebo nákresu zastaví krvácanie ako život zachraňujúci úkon," upozornil Vlasto Grašnár, prosfesionálny záchranár.
Po desaťminútovom silnom krvácaní bez cudzej pomoci ani záchranka nemá veľké šance. Mozog ako najcitlivejší orgán pre nedostatok kyslíku odchádza. Keď nikto z dotyčných, ktorí prídu k nehode prví, neposkytne adekvátne prvú pomoc, mozog odumiera. „Ak ho aj záchranka oživí, dotyčný bude mať poškodený mozog a možno si nikdy nebude vedieť zaviazať ani šnúrky na topánkach," konštatoval Drašnár.
Karta pomôže viac ako intuícia
Hromadné nehody sú na bežných ľudí veľkou psychickou záťažou. Záleží na tom, kto tam príde a ako sa zachová. Väčšina už intuitívne vie, že najskôr treba pomôcť zraneným čo sú ticho a bez pohybu. Potom deťom, ženám a mužom. Ak zranený krváca, človek už na základ pudu sebazáchovy urobí úkony na zastavenie krvácania. Návod na lekárničke pomôže vtedy, ak treba prinavrátiť dýchanie alebo uložiť človeka do stabilizovanej polohy.
Čo je karta prvej pomoci ?
Karta prvej pomoci je rýchly a jednoznačný návod na správne poskytnutie prvej pomoci pri život zachraňujúcich výkonoch a závažných poraneniach. Karta vyrobená z vode a prachu vzdorného materiálu prvej pomoci je vnútornou súčasťou lekárničky. Predná strana obsahuje informáciu o linkách tiesňového volania a obrázkové znaky piktogramy život zachraňujúcich výkonov a zastavenie krvácania, uvoľnenie dýchacích ciest, vonkajšia masáž srdca, dýchanie z pľúc do pľúc a stabilizovaná poloha. Zadná strana obsahuje popisy jednotlivých úkonov pri rôznych úrazových dejoch a ochoreniach.
Zloženie autolekárničky podľa novej vyhlášky platnej od marca 2009
Modul 1- pomôcky, dezinfekcia a ochrana záchrancu
1. rúško resuscitačné 1ks
2. izotermická fólia 220x140 cm alebo 200x150 cm 1 ks
3. rukavice 4 ks (2 páry)
4. antiseptické utierky 4 ks
5. igelitový sáčok(na odpad) 1ks
6. nožnice, určené pre zdravotníctvo, celokovové, zaoblené, minimálna dĺžka 15 cm.1ks
7. pinzeta 1 ks
8. zatváracie špendlíky 6 ks
Modul 2 - malé rany, odreniny
1. fixačná náplasť (rýchloobväz) 25x6cm 4 ks
2. dezinfekčné tampóny (non-alkohol) 8 ks
3. gázový krycí obväz - kompresia (5x5cm) 2bal á 2 ks
4. náplasť hladká, primerane pevná a dobre lepiaca 1.25cm x 2m/1 kotúč
Modul 3 - veľké rany, krvácanie, popáleniny
1. obväz hotový č.4 2 ks
2. gázový krycí obväz - kompresia (10x10cm) 2bal á 2 ks
3. obväz hydrofilný, sterilný 10cm x 5m 1 ks
4. obväz hydrofilný, sterilný 6cm x 5m 1 ks
5. popáleninový krycí obväz 60 x 80cm 1 ks
6. popáleninový krycí obväz 60 x 40cm 2 ks
Modul 4 - zlomeniny, poranenia kĺbov
1. elastický obväz dlhoťažný (určený na ľahkú až strednú kompresiu) 10cm x 4m 2 ks
2. elastický obväz dlhoťažný (určený na ľahkú až strednú kompresiu) 6cm x 4m 2 ks
3. trojrohá šatka textilná, rozmery najmenej 90 x 90 x 127 cm 2 ks