SME
Piatok, 17. september, 2021 | Meniny má OlympiaKrížovkyKrížovky

Jazdili sme s novým Méganom. Aký je?

Nový Mégane je menej výstredný, väčší, praktickejší a vďaka osvedčeným dielom od svojho predchodcu a materiálom z novej Laguny tiež kvalitnejší. Zaútočí konečne na prvé priečky?

Obe verzie karosérie budú uvedené na trh začiatkom januára 2009.Obe verzie karosérie budú uvedené na trh začiatkom januára 2009. (Zdroj: Renault)

MADRID. Kde sa stratil ten excentrický kompakt, ktorý všetkých šokoval svojou odvážnou, aj keď veľmi nepraktickou zadnou časťou? Dizajnéri automobilky Renault neboli ešte nikdy takí opatrní. Zrejme si uvedomili, že konzervatívne tvary sú stále v móde, veď Golf aj Focus sú stále na čele. Pri súčasnom vyčíňaní finančnej krízy a slabých predajoch novej Laguny je pre francúzsku značku priam životne dôležité, aby sa nástupca jedného z hlavných predajných pilierov značky chytil hneď od začiatku.

Odvaha bokom

Výrobca použil podobný scenár ako v prípade Clia a vo všetkom vsadil na istotu. Osvedčené a dobre fungujúce diely ako napríklad podvozok s prepracovanými pružinami a zadnou priečkou použil z predchádzajúcej generácie. Laguna, ktorú od začiatku vyvíjali pod najprísnejším kvalitatívnym dozorom v histórii automobilky bola darcom „orgánov" pre interiér a celé to zabalil do kultivovanejšej, aj keď stále modernej a nadčasovej karosérie.

Línie Laguny

Karoséria je pri pohľade spredu opäť len evolúciou Laguny, ale podstatne vydarenejšou. Pripomína ju tvar predných reflektorov, maska chladiča a otvor v prednom nárazníku. Pomerne zásadnou zmenou v porovnaní s predchodcom je rozdielny štýl päť a trojdverovej karosárskej verzie. Zatiaľ čo doposiaľ boli takmer identické, najnovší päťdverový hatchback hrá viac na konzervatívnu germánsku nôtu a dynamikou nabitý trojdverový športový model, nazývaný kupé, chce pôsobiť na zákazníkov cez emócie. Keďže to najlepšie sa má nechávať na záver, napriek dostihovému búšeniu srdca pri pohľade na kupé, sme ako prvý vyskúšali päťdverový hatchback, ktorý bude predávanejší.

Moletný strih

Hneď na začiatok sa chceme priznať, že rodinnejší z dvojičiek sa nám nepáči až natoľko ako „kupátko". Predok je ešte celkom fajn. Zo všetkých uhlov pohľadu vyzerá podstatne lepšie než na fotkách. Ruší nás však zadok, ktorý je v porovnaní s prednou časťou nepomerne mohutnejší, čím karosérii dodáva moletný strih. Tento dojem navodzujú široké zadné boky, väčší zadný previs a prehnane veľké zadné svetlá pretiahnuté hlboko do blatníkov.

V prípade päťdverového hatchbacku veľmi tiež záleží na dizajne kolies. Nami testované vozidlá jazdili na 16-palcových viaclúčových diskoch, ktoré pôsobili oveľa subtílnejšie než päťlúčový vzor tej istej veľkosti. Pochvalu naopak musíme vysloviť na adresu spracovania karosérie. Špáry medzi jednotlivými dielmi sa zmenšili na minimum. Auto pôsobí na Francúza neobyčajne robustným a pevným dojmom.

Snáď kvalita zvíťazí

Najväčší pokrok v porovnaní s predchodcom cítiť v interiéri. Počnúc novou Lagunou Francúzi odštartovali veľký súboj s kvalitou a zdá sa, že zatiaľ sú vo vedení. Kabína nového Méganu vám síce v mnohom bude pripomínať Lagunu, ale pokiaľ menšie auto dostane niektoré prvky výbavy a materiály z väčšieho, nikdy to nie je na škodu. Napríklad, už pri pohľade na veľmi solídne spracovanú palubnú dosku vám bude jasné, že tieto plasty nevydajú na rozdiel od predchodcu jediný pazvuk ani pri jazde po hrboľoch. Jej dizajn sa v detailoch odlišuje, ale základná horizontálna architektúra ako aj rozmiestnenie a usporiadanie ovládacích prvkov sú podobné. V kontexte celku ale nepôsobia rušivo.

Nová cesta

Niektoré prvky by nám dokonca neprekážalo stretávať v každom Renaulte. Patrí medzi ne dobre tvarovaný volant, dvojzónová klimatizácia s funkciami Soft a Fast (chladí pozvoľne alebo rýchlo) a elektronická ručná brzda. Naopak viac osobitejší tvar mohli dostať výplne dverí a sedadlá. Najoriginálnejším prvkom interiéru tak ostáva prístrojový panel kombinujúci analógové s digitálnymi prístrojmi.

kokpit.jpg

Po kvalitatívnej, ergonomickej a štylistickej stránke nie je interiéru čo vytknúť. Vo výbere materiálov a spracovaním sa Mégane posunul míľovými krokmi dopredu.

Kufor na úkor zadných pasažierov

Za volantom sa sedí nižšie, predné sedadlá sú komfortné s prekvapivo výrazným bočným vedením. Urastenejších vodičov poteší citeľne väčší rozsah výškového nastavenia sedadla aj volantu. Celá kabína pôsobí v porovnaní s predchodcom vzdušnejšie a štylisticky aj farebne zaujímavejšie. Asi najviac bol predchádzajúci Mégane kritizovaný za priestor na zadných sedadlách a objem kufra.

Široká zadná časť preto naznačuje, že aj tu nastala zmena. Objemom 405 l (372 + 33 pod podlahou) okrem Octavie prekonáva všetkých hlavných rivalov. Krok s ním drží len Fiat Bravo (400 l), ale ten má neprakticky vysokú nakladaciu hranu. Mégane boduje širokým vstupným otvorom, nízkou nakladacou hranou a praktickým pôdorysom. Dobre na tom je aj pokiaľ ide o odkladacie priestory. Ich celkový objem má hodnotu 31 l.

A čo vzadu?

Priestorom na zadných sedadlách už natoľko neoslní. Miesta pre nohy je akurát, vzhľadom na dĺžku karosérie sme ale čakali viac. Priestor v oblasti hlavy posúdime pri domácom teste keď auto bude bez dvojdielnej panoramatickej strechy. S našou výškou sme sa vmestili, ale kolegovia vysokí 180 cm a viac už mali problém. Spokojný tiež nie som so zadnými sedadlami, ktoré majú podobne ako Mégane II krátke sedáky aj operadlá.

Francúzsky posilňovač

Podvozok s rázvorom náprav 2640 mm a rozchodom kolies 1550 mm z Méganu II bol pred použitím v tretej generácii inovovaný. Predná náprava typu McPherson uložená v pomocnom ráme je účinnejšie izolovaná od karosérie, čo prináša vyšší jazdný komfort bez rušivých rázov pri jazde po rozbitej ceste. Zadná priečka s lepšie nastaviteľnou charakteristikou pruženia zase citeľne pomohla vozidlu v stabilite a držaní stopy, hoci naďalej ostáva mäkký a poddajný.

navigacia.jpg

Displej drahšieho navigačného systému Carminat je zabudovaný napevno v hornej časti palubnej dosky. Grafika je výborná. Po navolení trasy najnovšie ponúka až 3 alternatívy.

Úklon sem, úklon tam

V zákrutách sa auto nakláňa o poznanie viac než konkurencia, ale robustný podvozok sa vie s pohybmi karosérie dobre vysporiadať. Riadenie je pomerne presné ale stále zbytočne ľahké a to aj napriek tomu, že s narastajúcou rýchlosťou posilňovač naozaj tuhne. Radenie šesťstupňovej manuálnej prevodovky funguje ako doposiaľ – po dlhých dráhach a vždy sa trafíte. Brzdy začínajú tradične zostra, pokiaľ ide o výdrž, znesú podstatne viac.

Veľký krok dopredu urobila akustika interiéru, konkrétne jeho odolnosť voči obtekaniu karosérie vzduchom a hluku spod kolies. Po niekoľkohodinovom lete sme si ticho v kabíne Méganu vyslovene vychutnávali. Veľmi pekne bol tiež odhlučnený naftový motor 1.9 dCi, ktorý poháňal testovaný päťdverový hatchback. Podobne ako väčší dvojliter má príjemne mäkký chod bez rušivých vibrácii. Kvôli ekológii však potrebuje na intenzívnejší záťah minimálne 2000 ot/min. Najideálnejšie je držať ho medzi 2000 až 3500 ot/min, kde má najväčšiu chuť do života a je najviac elastický. Inak mu niet čo vytknúť. Rozhodne patrí medzi najlepších zástupcov svojej objemovej triedy.

Technické parametre vozidiel Renault Mégane hatchback
motor 1.6
16V
1.6
16V
2.0
TCe
1.5
dCi
1.5
dCi
1.5
dCi
1.5
dCi
1.9
dCi

objem valcov
(cm³)

1598 1998 1461 1461 1461 1461 1461 1870
výkon
(kW/k)
74/100 81/110 132/180 63/85 66/90 78/105 81/110 96/130
pri otáčkach
(1/min.)
5500 6000 5500 3750 4000 4000 4000 3750
krútiaci moment
(Nm)
148 151 300 200 200 240 240 300
pri otáčkach
(1/min)
4250 4250 2250 1750 1750 2000 1750 1750
spotreba
(l/100 km)
6,7 6,9 7,6 4,5 4,5 4,5 4,6 5,1
zrýchlenie
z 0 na 100 km/h (s)
10,9 10,5 7,8 12,9 12,5 10,9 10,5 9,5
maximálna rýchlosť
(km/h)
190 195 225 175 180 190 190 205
poh.hmotnosť
(kg)
1205 1215 1330 1215 1215 1215 1215 1315
Rozmery

dĺžka 4295 mm
šírka 1808 mm
výška 1471 mm
rázvor náprav 2640 mm
batožinový priestor 405 litrov
objem palivovej nádrže 60 litrov

Na koniec to najlepšie

Druhý deň na nás čakala kratšia testovacia trasa a krásny trojdverový Mégane kupé. Keď automobilka Renault niekoľko rokov dozadu prezentovala zástupcom importérskych firiem pripravované nové modely na najbližšie obdobie, ktoré práve teraz postupne prichádzajú do predaja, najväčší aplauz zožal Mégane kupé.

Dnes už vieme prečo. Z ponuky v súčasnosti dostupných automobilov tohto segmentu na trhu je jedným z najkrajších, s pôsobivo širokým postojom, opticky vyváženou karosériou a veľmi dynamickou až agresívne sa tváriacou prednou časťou. Zdá sa, že Opel Astra GTC a najmä VW Scirocco dostali po imidžovej stránke viac ako silného konkurenta.

Daň za krásu

Dĺžka a šírka vozidla je zhodná s päťdverovým hatchbackom, v porovnaní s ktorým je ale o 43 mm nižší. Tento rozdiel najviac pocítite na zadných sedadlách, kde je v oblasti hlavy tesno aj priemerne vysokým pasažierom. Inak sa nebudete musieť uskromňovať v ničom.

Kokpit je rovnako vzdušný a široký ako v hatchbacku, miesta na nohy je dostatok dokonca aj vzadu a do kufra sa vmestí len o 28 l batožiny menej, čo je primeraná daň za krajší a športovejší zadok. Na druhej strane ale treba počítať s tým, že malé zadné bočné okná slúžia len pre parádu, pretože pasažieri cez ne neuvidia vôbec nič. Navyše ich vysoká spodná línia a stupňovitá zadná časť veľmi obmedzujú výhľad šikmo dozadu, takže pri výjazdoch z bočnej cesty na hlavnú si treba dávať veľký pozor.

V meste budú z rovnakého dôvodu nevyhnutnosťou parkovacie senzory. Kvalita materiálov a spracovania interiéru je rovnako výborná ako v Lagune a hatchbacku, s jedným rozdielom, že čierny kokpit mu pristane oveľa viac než akákoľvek kombinácia s bežovou.

pristroje.jpg

Najoriginálnejším prvkom interiéru je prístrojový panel s analógovým otáčkomerom a digitálnym rýchlomerom, opticky spojeným s displejom palubného počítača.

Čaká sa na hot hatch

S výnimkou benzínového štvorvalca 1.6 16V (74 kW/100 k), ktorým ponuka motorov pre hatchback začína, je paleta poháňacích jednotiek pre kupé aj hatchback identická. Po najvýkonnejšom naftovom motore v hatchbacku sme si preto kupé vychutnali s najsilnejším benzínovým agregátom 2.0 TCe, ktorý bude minimálne do konca januára zastávať úlohu top verzie modelového radu Mégane.

Potom sa jej ujme nástupca najobávanejšieho hot-hatchu s veľa vravným prívlastkom Renault Sport. Preplňovaný benzínový dvojliter s variabilným časovaním ventilov, ktorý sa štandardne dodáva so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, dosahuje na prvý pohľad len podpriemerný výkon 132 kW/180 k. Konkurencia v tejto kategórii sotva zíde pod 147 kW/200 k.

Jazda s Turbom

Niekedy je ale lepšie raz vyskúšať ako dopredu podceňovať, čo je aj tento prípad. Do cca 2400 ot/min sa motor síce nijak nepretrhne, ale akonáhle sa turbo nadýchne, predvedie veľmi intenzívny záťah, vo vyšších otáčkach sprevádzaný peknou agresívnou zvukovou farbičkou. Do otáčok stúpa s obrovskou chuťou, ale držať ho v plnom nasadení má zmysel len po 5000 ot/min, pretože za touto hranicou už nič neponúkne. Rozsah 2500 ot/min však musí každému športovému jazdcovi na odreagovanie sa v serpentínach stačiť.

Nižšie nad zemou

Podvozok s nižšou svetlou výškou o 12 mm a v porovnaní s hatchbackom o 19% tuhším pružením vpredu a 10% vzadu účinne potláča náklony karosérie bez toho, aby posádku pripravil o väčšiu porciu jazdného komfortu. Vďaka tomu je kupé o poznanie viac odolné voči nedotáčavému správaniu v zákrute aj pri ostrej športovej jazde.

Väčšie sériovo obúvané kolesá („17"), nižšia karoséria, nižšia svetlá výška a tým pádom aj nižšie ťažisko v porovnaní s hatchbackom zase pozitívne vplývajú na ešte istejšie vedenie stopy, lepšiu stabilitu a väčšiu ochotu zatáčať. Riadenie je podobne ako v prípade hatchbacku strmšie, presnejšie, ale kvôli priveľmi účinnému elektrickému posilňovaču zbytočne ľahké.

Otázkou zostáva cena nového Méganu. Na jej vývoj a konečnú podobu bude mať podľa zdroja z kruhov importéra Renault Slovensko veľký vplyv uvedenie a cena Golfu VI. Najlacnejší Golf VI. stojí 427 789 Sk (14 200 eur)

Technické parametre vozidiel Renault Mégane Coupé

motor 1.6 16V 2.0 TCe 1.5 dCi 1.5 dCi 1.5 dCi 1.5 dCi 1.9 dCi
zdvihový objem valcov (cm³) 1598 1998 1461 1461 1461 1461 1870
výkon (kW/k) 81/110 132/180 63/85 66/90 78/105 81/110 96/130
pri otáčkach (1/min.) 6000 5500 3750 4000 4000 4000 3750
krútiaci moment (Nm) 151 300 200 200 240 240 300
pri otáčkach (1/min) 4250 2250 1750 1750 2000 1750 1750
palivová spotreba (l/100 km) 6,9 7,6 4,5 4,5 4,5 4,6 5,1
zrýchlenie z 0 na 100 km/h (s) 10,5 7,8 12,9 12,5 10,9 10,5 9,5
maximálna rýchlosť (km/h) 195 230 175 180 190 190 210
pohotovostná hmotnosť (kg) 1205 1320 1205 1205 1205 1205 1310

Rozmery

dĺžka 4295 mm
šírka 1808 mm
výška 1423 mm
rázvor náprav 2640 mm
batožinový priestor 377 litrov
objem palivovej nádrže 60 litrov

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ašot Haas v Bratislave: Nenechajte si ujsť umelecký zážitok
 2. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 4. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 5. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 6. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 7. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 8. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 9. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 10. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 1. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 2. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 3. Mototechna tento rok predala už vyše 8 tisíc zánovných áut
 4. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 5. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 6. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 7. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 8. Pápež František požehnal základný kameň novej nemocnice
 9. Ašot Haas v Bratislave: Nenechajte si ujsť umelecký zážitok
 10. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 1. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom 7 067
 2. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 6 465
 3. Slovenský orloj – svetová atrakcia 4 889
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 194
 5. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi 2 137
 6. Mayo Galuška praží extra kávu, oligarcha Hodorovský je Mr. Krach 2 100
 7. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 1 974
 8. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 813
 9. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 1 732
 10. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 1 608
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dušan Kováčik prichádza na pojednávanie.

Dokazovanie v procese s bývalým špeciálnym prokurátorom je ukončené.


4 h
Prieskum politických strán september 2021. (AKO)

Do parlamentu by prešlo osem strán.


a 1 ďalší 1 h

Neprehliadnite tiež

Nissan Qashqai

Hybrid e-Power príde neskôr.


23m
Registračný poplatok sa po novom platí pri každej zmene majiteľa. Pri jazdených vozidlách stúpnu aj o niekoľko stoviek eur.

Na predaj auta je dobré myslieť už vopred.


23 h
Papamobil Mercedes-Benz G 500.

Špeciálne upravený Mercedes G bol na Slovensku už v roku 1990.


14. sep
Škoda Enyaq iV 80 pre pápeža Františka.

Poskytnuté autá majú len drobné úpravy.


13. sep
Skryť Zatvoriť reklamu