BRATISLAVA. Prvá vlna dovolenkujúcich opustila Bratislavu v piatok pred uplynulým víkendom. Ďalší nápor očakávajú policajti aj šoféri 26. decembra, prípadne deň pred Silvestrom.
V kritických dňoch sa oplatí vyštartovať ráno, pretože popoludní bude premávka vrcholiť, prirodzené svetlo ubúdať a nervozita stúpať. Prísť do cieľa za svetla má svoje výhody. Vodičovi sa v neznámom prostredí ľahšie orientuje, parkuje a príjemnejšie sa vykladá batožina. Sviatočnú jazdu s rodinou a za rodinou si treba užiť a nie prepadnúť stresu.
Na cestách práve počas sviatkov kulminuje stres, hoci by to malo byť úplne opačne. „Nech si ľudia pustia v aute koledy a nesadajú za volant s preťaženým žalúdkom a nevyspatí. Riziko mikrospánku a spomalenej reakcie je v tomto období vysoké a platí to v aute aj na lyžiach,“ tvrdí záchranár zo strediska na Donovaloch, Vlasto Drašnár. Napriek tomu, že cez sviatky by mali ľudia oddychovať, záchranári majú aj na cestách veľa práce.
Dôležitá je pohoda Vianočná pohoda za volantom závisí od toho, ako sú šofér a auto pripravení na cestu a od atmosféry, keď si vodič sadá za volant. Každý rozmýšľa na tým, čo zobrať príbuzným a nezabudnúť na dovolenku. Na kontrolu výbavy auta už čas často nezostáva. Nedostatočná príprava sa vypomstí v hustom snežení, kolónach a zápchach.
Pri najmenšom náznaku kritickej situácie na diaľnici alebo hlavnom ťahu použite alternatívnu trasu. Vodičov so zimnými pneumatikami na horských cestách prvej triedy nemá čo zaskočiť. Netreba riskovať a radšej dotankovať palivo pred jazdou do kopca. V hornatom teréne býva stabilnejšie počasie predpoludním.
Parkujte s rozvahou Pri parkovaní pred hotelom alebo chatou treba počítať s návalom snehu a nezastať pod strechou bez snežných zábran. Sneh spadnutý zo strechy dokáže rozbiť okno alebo prehnúť kapotu.
Poháňané kolesá by mali zostať na lepšom podklade a auto ďalej od steny alebo obrubníka, aby vznikol priestor na rozhojdanie auta, ak sa bude šmýkať. Tam, kde je klzko, treba pomaly púšťať spojku a zbytočne neprešmykovať kolesami. Menej plynu má oveľa väčší efekt.
Na odľahlých miestach bez signálu mobilného operátora sa vyplatí predvídať už pri parkovaní, najmä ak dovolenkujete s deťmi. Auto zaparkujte tak, aby mohlo pohotovo vyjsť, ak nasneží.
Niekto z partie by mal zostať triezvy a myslieť na prípadnú pomoc iným. Pri oslavách sa môže stať všeličo a lepšie je byť pripravený. V prípade krajnej núdze môže šoférovať človek, s malým množstvom alkoholu v organizme. „Nepáči sa mi, že médiá podali túto možnosť ako návod na to, že môžeme piť a potom sadnúť v pohode za volant a ísť až do nemocnice. V skutočnosti ide o núdzovú prepravu k miestu s telefónom alebo mobilným signálom,“ myslí si profesionálny záchranár Vlasto Drašnár.
V čase zábavy treba myslieť aj na situácie, ktoré nemáme radi ale práve v tomto období môžu nastať. Podľa Drašnára v partii sa musí nájsť vždy niekto, kto je schopný reagovať a šoférovať.
Pred dlhou cestou nestačí omiesť sneh a ísť.
Ako pripraviť auto na zimu Pred cestou na zimnú dovolenku a vianočnú návštevu musí byť v poriadku batéria a v motore nemrznúca chladiaca kvapalina. Pozornosti by nemali ujsť ani stierače a zmes v ostrekovačoch.
S každým autom by ste mali navštíviť servis aspoň raz ročne, bez ohľadu na počet najazdených kilometrov. Šoféri, ktorí dbajú o svoje auto sa nemusia zimy báť, pretože medzi kontrolné úkony patrí príprava a kontrola chladiaceho média, nastavenie a kontrola všetkých dôležitých častí vrátane akumulátora. Jedine výbavu auta si musí doplniť motorista sám. Špinavé auto netreba umývať, stačí očistiť svetlá, okná a evidenčné čísla.
Chladiaca kvapalina a batéria Raz ročne si treba nechať skontrolovať bod tuhnutia chladiacej kvapaliny motora aj napriek tomu, že každé nové auto prichádza do predaja s médiom, ktoré odolá tridsaťstupňovým mrazom. V jesenných dňoch sa horší stav batérie navonok neprejaví, ale príde to naraz. Pri teplote mínus 7 stupňov sa okamžite prejaví zlý stav batérie.
Skontrolujte stierače Celoročná prevádzka auta dáva stieračom poriadne zabrať a nie je vylúčené, že treba raz ročne kúpiť nové gumičky. Stačí, ak stierače v jesennom daždi nezotierajú poriadne. Dnes sú dostupné už aj stierače s integrovaným indikátorom opotrebenia. Ak sa farba modrej gumy zmení na červenú, je čas na výmenu. Primrznuté stierače nikdy na silu neodtŕhame od skla, ale počkáme, kým sa auto trochu zohreje a stierače sa uvoľnia.
Čo urobiť doma - skontrolovať tlak v pneumatikách
- vymeniť stierače
- doplniť kvapalinu do ostrekovača
- nabiť autobatériu
- doplniť zimnú výbavu auta