Ministerstvo financií sa neobáva prípadného výpadku v príjmoch štátneho rozpočtu pre výrazný pokles cien benzínov a motorovej nafty. Napriek tomu, že zlacňovanie pohonných ...
BRATISLAVA. Ministerstvo financií sa neobáva prípadného výpadku v príjmoch štátneho rozpočtu pre výrazný pokles cien benzínov a motorovej nafty. Napriek tomu, že zlacňovanie pohonných hmôt môže znížiť výber na dani z pridanej hodnoty (DPH), podľa ministerstva skôr podporí spotrebu, ktorá prípadný výpadok dane nahradí. Benzíny aj nafta v posledných týždňoch zlacneli oproti rekordným hodnotám z tohtoročného leta o viac ako pätinu.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
"Pokles cien ropy a pohonných hmôt nemá vplyv na štátny rozpočet, pretože môže dochádzať k rastu objemu predaja pohonných hmôt a rastie aj podnikateľská aktivita," povedal ČTK hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál. Peniaze, ktoré ľudia či podnikatelia pri platbách za benzín či naftu usporia, môžu minúť za iné tovary či služby, za ktoré DPH zaplatia.
V súčasnosti vyberie štát z každého litra benzínu či nafty na DPH okolo päť korún (16,6 centa), čo je o zhruba dve koruny (6,6 centa) menej ako pred piatimi mesiacmi. Ročne sa pritom na Slovensku predá zhruba 1,4 miliardy litrov pohonných hmôt. Daňové príjmy patria k hlavným príjmom štátneho rozpočtu. Značný podiel na daňových príjmoch má práve daň z pridanej hodnoty.
Výrazné zlacnenie ropy v dôsledku globálnej finančnej krízy, ktoré sa následne premietlo aj do cien benzínov a nafty, už podporilo ich spotrebu. "Od leta, teda odkedy začali ceny motorových palív výraznejšie klesať, sme zaznamenali v našej sieti čerpacích staníc nárast predaja palív na úrovni dvoch percent v prípade benzínov aj nafty," informoval ČTK hovorca rafinérie Slovnaft Anton Molnár.
Motoristi v týchto dňoch zaplatia podľa internetového portálu natankuj.sme.sk na čerpacích staniciach za liter najpoužívanejšieho benzínu s oktánovým číslom 95 v priemere viac ako 29,80 koruny (0,99 eura) a za liter nafty niečo vyše 34 korún (1,13 eura). V letných mesiacoch, keď boli ceny na vrchole, platili za benzín až 41,50 koruny (1,38 eura) za liter a za liter nafty takmer 45 korún (1,49 eura).