Prvý servis
Táto servisná zastávka zahŕňala iba výmenu oleja a olejového filtra, okrem nej sa Hybrid podrobil aj vizuálnej a mechanickej kontrole všetkých predpísaných súčastí vozidla. Tá okrem vyčistenia vzduchového filtra a preventívnej výmeny peľového filtra ukázala, že všetko je v najlepšom poriadku.
Mierne sklamanie nám priniesla snaha nazrieť pod kabát systému Integrated Motor Assist, ktorý stojí za nízkou spotrebou Civica. Okrem dvoch káblov vedúcich zo zadnej časti vozidla, kde sú umiestnené baterky, toho veľa nevidieť. Neobstáli sme ani pri pokuse pozrieť sa na batérie – tie totiž medzi kontrolované časti nepatria pri žiadnom z intervalov a dostať sa k nim je podľa mechanika záležitosťou dvoch až troch hodín komplikovaného rozoberania. Vraj, aby sa k nim bežný užívateľ len tak ľahko nedostal.
Záleží na vodičovi
V servise sa nám trochu posťažovali, že mnohým, ktorí sa pre kúpu modelu Civic Hybrid rozhodli, sa nedarí držat spotrebu na hodnotách, aké pri jeho kúpe čakali. V prvom rade môžu mať podobný problém ako my, že im palubný počítač ukazuje spotrebu vyššiu, než akou v skutočnosti je. Veľmi však záleží aj na spôsobe jazdy. Hybridný pohon si totiž na jeho správne fungovanie vyžaduje mierne odlišné správanie vodiča.
Neuvážené a zbytočné zrýchľovania spolu s prudkým brzdením odstavujú elektromotor na druhú koľaj a Civic sa tak správa takmer ako bežné auto so spaľovacím motorom. Pri opatrnejšej a najmä predvídavej jazde ale elektromotor odvedie kus práce pri zrýchľovaní, zatiaľ čo pri postupnom brzdení dobíja svoje batérie. V meste tak môžu byť rozdiely v spotrebe aj 2l/100km, pri prevodovke v športovom režime dokonca až 5l/100km.
Ako príklad uvedieme naše pokusné spotreby v meste, kde si Civic pri normálnom jazdení odpil z nádrže v priemere 5,6l/100km, s ťažšou nohou na plyne 7,4l/100km a pri športovom režime, kedy si prevodovka umelo drží vysoké otáčky a deaktivuje systém štart/stop si neváhal vypýtať za svoje služby takmer 10l/100km.
Na snehu
S Civicom Hybrid sme konečne mali možnosť povoziť sa aj na snehu a v mrazoch. Ani tá najtuhšia zima, počas ktorej sme jazdili, nenachytala Civic na hruškách a zakaždým ochotne a bez odvrávania naštartoval. Sneh so sebou prináša pre motoristických nadšencov aj možnosť užiť si za volantom trochu šmýkania. Civic je v tomto ohľade veľmi poslušný, za čo zrejme vďačí aj dobrému rozloženiu hmotnosti a vyváženému naladeniu podvozka.
Trakčná kontrola je nastavená pomerne agresívne a na snehu cítiť, ako škrtí motor v záujme zabrániť akémukoľvek preklzu. Všetko zlé je však na niečo dobré, pretože doposiaľ sme nemali jediný problém dostať sa tam, kam sme potrebovali. Trakčný systém dávkuje výkon veľmi svedomito, dokonca efektívnejšie ako u bežných dvojkoliek. Stabilizačný systém naopak dovolí aj nejaké to šmyknutie.
Nové zákony
Nový zákon o cestnej premávke okrem iného predpisuje, rýchlosť 50 km/h v obci a celoročnú povinnosť svietiť. S prvou menovanou súčasťou zákona Civic Hybrid určite nebude mať problém. Hlavnou úlohou jeho bezstupňovej prevodovky CVT je práve zaradiť čo najúspornejší prevod pri akejkoľvek rýchlosti. Je teda jedno, či idete 50km/h alebo 60km/h, v oboch prípadoch si pri konštantnej rýchlosti dokáže nastaviť tie isté otáčky (cca 1050 ot/min). Pri rýchlosti 50km/h je dokonca o takmer pol litra úspornejší. Aj tu sa teda ukázal pozitívny dopad voľby bezstupňovej prevodovky na spotrebu a ekológiu.
Na celodenné svietenie však Civic až tak dobre pripravený nie je. Svetlá sa nedokážu zapnúť automaticky a vďaka optitrónovému podsvieteniu palubných prístrojov sa dá na ne veľmi ľahko zabudnúť. Našťastie, v Honde si tento problém uvedomili a v servise vám môžu na požiadanie za cenu takmer 83€ (2.500Sk) namontovať modul celodenného svietenia, ktorý mnohým zábudlivcom určite ušetrí kopu peňazí, ktoré by museli zaplatiť na pokutách.