Už bolo na čase, pretože Prius už nie jediným hybridom na trhu.
BRATISLAVA, DETROIT. Prius v priebehu desiatich rokov oslovil milión zákazníkov na celom svete. Na vozidlo s inou koncepciou pohonu je to veľmi slušný výsledok. Najmä ak zoberieme do úvahy nechuť ľudí meniť svoje návyky a prispôsobovať sa novým veciam. Prvý Prius prišiel na trh v roku 1997 ako jediné sériovo vyrábané hybridné auto na svete. Verejnosť si musela zvyknúť, že pojem hybrid neznamená litrovú spotrebu paliva na sto kilometrov, ale efektívne využitie pohybovej energie, najmä v mestskej premávke. Ekologická Toyota sa stala symbolom ochrany životného prostredia vo veľkých mestách, kde firmy potrebujú priestranné autá ale nechcú zbytočne zaťažovať životné prostredie. Skutočný rozmach hybridov nastal po roku 2004, kedy Toyota uviedla nový Hybrid Synergy Drive v druhej generácii.
Stredná trieda Toyota má s treťou generáciou veľké plány. Prius bude figurovať ako plnohodnotné auto strednej triedy. Tretia generácia prichádza na trh ako plnohodnotné manažérske auto strednej triedy so silnejším motorom objemu 1,8 litra a nižšou spotrebou. Prvý Prius spotreboval v priemere 5,7 litra, jeho nasledovník 5,1 litra a novinka s vyšším výkonom si má vystačiť so 4,7 litrami paliva na sto kilometrov. Pri tomto údaji musíme pripomenúť, že ide o údaj z interných testov automobilky.
Technické rysy z interiéru nezmizli. Na fotke však vyzerá prívetivejšie ako predchodca.
Pomáha si výfukom Súčasťou hybridného systému sa stávajú výfukové plyny a elektrické vodné čerpadlo. Cieľom konštruktérov je ďalšie znižovanie mechanického odporu pohyblivý častí. Na ich pohon slúži elektrická energia vzniknutá pri brzdení.
Benzínový štvorvalec je prvý motor značky, ktorý nepoužíva rozvodové remene. Výmenou motora a ďalších častí došlo až k 90 percentnej zmene hybridnej sústavy. Všetky časti na pohonnej osi schudli o 20 kilogramov. Krútiaci moment vďaka tomu prekonáva citeľne menší odpor pri rozbiehaní. Výfukové plyny sú okrem recirkulácie využívané aj na zohrievanie kúrenia. Zvýšenie výkonu sústavy prispelo k dosiahnutiu zrýchlenia z nuly na stovku pod desať sekúnd.
Bude krajší? Z konečne krajšieho interiéru nezmizne informačný displej, ktorého hlavnou úlohou je prinášať informácie o spôsobe jazdy a vychovávať vodiča k úspornej jazde, čo je v podstate jedna zo sprievodných funkcií hybridných automobilov. Vonkajšie karosérie zostali v podstate nezmenené. Posunul sa iba predný stĺpik smerom dopredu a vzadu je strecha natiahnutá o desať centimetrov. Vonkajšie tvary nie sú prispôsobené móde, ale ako pri každej Toyote, podriadené účelu. V tomto prípade nízkemu odporu vzduchu cx 0,25. Pre porovnanie, športový Opel Calibra dosiahol v roku 1991 na sériové auto neuveriteľnú hodnotu 0,31.
Zadná časť vernejšie kopíruje predchodcu. Hru s aerodynamikou dokazuje vyduté zadné čelo a špeciálne navrhnuté difúzory.
Technické svetlo V duchu novej módy budú stretávacie svetlá zostrojené z LED diód a na želanie bude prístupný solárny strešný panel. Klimatizácia na diaľkové ovládanie bude schopná vychladiť auto dopredu bez naštartovania motora. Toyota vymyslela štandardným bezpečnostným systémom spoločný názov Star Safety System. V podstate ide o krycí názov na známe systémy trakcie, brzdenia a jazdnej stability.
Toyota Prius – model 2010
Benzínový motor štvorvalec VVT-i
Objem 1,8 litra
Výkon 72 kW / 98 k
Výkon elektromotora 59 kW / 80 k
Výkon sústavy spoločne 98 kW
Pohon predná náprava
Prevodovka bezstupňová CVT
Batérie nikel-metal-hydrid
Odhadovaná spotreba 4,7 litra na 100 kilometrov
Toyota Prius – rozmery
Dĺžka 4460 mm
Šírka 1745 mm
Výška 1491 mm
Rázvor náprav 2700 mm
Svetlosť podvozka 140 mm