BRATISLAVA. Keď urobí chybu parlament, nič sa nestane. Na to, aby sa na ňu nehľadelo ako na chybu, stačí, že zákonodarca to myslel dobre.
To je aj prípad zákona o cestnej premávke, ktorý platí iba od 1. februára. Parlament v snahe obmedziť parkovanie na chodníkoch uzákonil pravý opak toho, čo chcel.
Zákon hovorí, že chodník nesmú používať iní účastníci cestnej premávky ako chodci, a vzápätí dodáva: „to neplatí, ak dopravnou značkou alebo dopravným zariadením nie je určené inak".
Z tejto vety vyplýva, že zákaz neplatí, keď naň neupozorňuje značka. Jedine v blízkosti budovy treba zaparkovať najmenej 1,5 metra od nej.
Pomohol Ústavný súd
Minister vnútra Robert Kaliňák chcel, aby zákaz platil vo väčšine možných prípadov. Výnimkou by boli iba prípady, keď „je to dovolené dopravnou značkou".
O zjavnej chybe v pondelok informovala televízia Markíza. Ministerstvo vnútra ju nepoprelo, no nepovažuje ju za takú dôležitú, aby ju hneď dalo opraviť.
„Podľa judikátu Ústavného súdu je logický výklad nad gramatickým," povedal hovorca policajného prezídia Martin Korch.
Počkajú tri mesiace
Nález z 1. júla minulého roka to umožňuje, ak formulácia je v rozpore „so zmyslom a účelom príslušného ustanovenia, o ktorého jednoznačnosti niet pochybností". Niektorí právnici však tvrdia, že v prípade zákona o cestnej premávke nejde o nejasné ustanovenie, ktoré by si vyžadovalo vysvetlenie.
Jaroslav Pilát z organizácie M.E.S.A.10 tvrdí, že text zákona je jasný a na tom, že parlament chcel dosiahnuť niečo iné, nezáleží. „Je potrebné čo najskôr novelizovať zákon."
Chybu urobil parlament. Pôvodný návrh totiž navrhlo „spresniť" niekoľko výborov vrátane ústavnoprávneho, ktorý má dbať o čistotu práva. „Po troch mesiacoch vyhodnotíme, čo zákon priniesol v praxi, a tomu prispôsobíme ďalšie kroky," povedal Kaliňákov hovorca Erik Tomáš.